Περίπατος για την Ισπανία!

Η “φούρια ρόχας” επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από το Βέλγιο (83-73), καθώς επικράτησε με 82-65 του Μαυροβουνίου στην τέταρτη αγωνιστική ημέρα του πρώτου ομίλου στο Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική ομάδα της Ισπανίας επέστρεψε στις νίκες, μετά τη νίκη με επί του Μαυροβουνίου και πλέον καλείται να διεκδικήσει την πρωτιά στο κομβικό παιχνίδι κόντρα στην Τουρκία (7/9).

Μετά τα πρώτα λεπτά… ισορροπίας, οι Ισπανοί πάτησαν το πόδι στο γκάζι και άνοιξαν τη διαφορά. Ο Μπριθουέλα και ο Πραντίγια “κουβαλούσαν” το επιθετικό “φορτίο” για την ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο. Ταυτόχρονα, τα “βαριά χαρτιά” του Μαυροβουνίου είχαν μείνει… χαμηλά. Οι 10 πόντοι (27-17) του πρώτου δεκαλέπτου αυξήθηκαν μέσα σε μόλις λίγα λεπτά και έγιναν 20 (42-22) με τους τυπικά φιλοξενούμενοι να δείχνουν τις προθέσεις τους. Το ημίχρονο έληξε στο +22 (53-31) για τη “φούρια ρόχα” που ουσιαστικά είχε καθαρίσει το ματς στα 20′.

Το σύνολο του Σέρτζι Σκαριόλο άρχισε με το… πόδι στο γκάζι και την τρίτη περίοδο, διευρύνοντας τη διαφορά του σκορ στους 27 πόντους (35-62). Το Μαυροβούνιο προσπάθησε να αντιδράσει, προκειμένου να διεκδικήσει τις πιθανότητές του στο παιχνίδι και ροκάνισε τη διαφορά, φτάνοντας στο -19 (48-67) με το φινάλε του δεκαλέπτου.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν λύσεις επιθετικά, ωστόσο η διαφορά που είχε αποκτήσει η Ισπανία στις προηγούμενες περιόδους, ήταν αρκετή για να της δώσει την εμφατική νίκη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 31-53, 48-67, 65-82