Παρθενική νίκη για την Τσεχία

Το σύνολο του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ κόντεψε να… αυτοκτονήσει, ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στον τέταρτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας με 88-80 της Ολλανδίας.

Στο τρίτο της παιχνίδι στο Ευρωμπάσκετ και μετά από δύο σερί ήττες, η Τσεχία κατάφερε να νικήσει την Ολλανδία με 88-80 και επανήλθε στο κόλπο της πρόκρισης από τη φάση των ομίλων.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδ ατου Ρόνεν Γκίνζμπουργκ δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλου της, καθώς έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +23 με το φινάλε του πρώτου μέρους (50-27). Οι “οράνιε” προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν αισθητά τη διαφορά στους 6 πόντους (61-55) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Τσεχία διεύρυνε εκ νέου το σκορ, ωστόσο το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα αποδείχθηκε… θρίλερ. Η Ολλανδία μείωσε στους 4 πόντους (73-69) και μπήκε δυνατά στην υπόθεση της νίκης. Παρ’ όλα αυτά, οι Τσέχοι άντεξαν, διατήρησαν τον ρόλο οδηγού και πήραν τη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 50-27, 66-57, 88-80