Πανηγύρισε την πρώτη νίκη η Βουλγαρία (video)

Το σύνολο του Ρόζεν Μπαρτσόφσκι με πρωταγωνιστή τον Μποστ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γεωργίας με 92-80, πραγματοποιώντας την παρθενική της επικράτηση στη φάση των ομίλων του Eurobasket.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται αρκετά κοντά στο σκορ και στο τέλος αυτής, η Γεωργία κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε με 18-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βούλγαροι πήραν τα “ηνία” του ματς και στην ανάπαυλα είχαν… κεφάλι στο σκορ με 39-38, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Ρόζεν Μπαρτσόφσκι ξεκίνησε να… καθαρίζει το παιχνίδι, καθώς έφτασε να προηγείται με 10 πόντους στα μισά της περιόδου. Τελικά οι δύο ομάδες στο τέλος της τρίτης περιόδου είχαν διαφορά εννέα πόντων με τους Βούλγαρους να προηγούνται με 66-57. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τη Βουλγαρία να διατηρεί το υπέρ της αποτέλεσμα και τελικά κατάφερε να πάρει την… παρθενική της νίκη με 92-80. Πρωταγωνιστής για την Βουλγαρία ήταν ο Ντι Μποστ, ο οποίος σημείωσε 33 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 38-39, 57-66, 80-92