Ο Ντόντσιτς “υπέταξε” την Γερμανία (video)

Σπουδαία εμφάνιση από τον σταρ των Μάβερικς με ατομικό ρεκόρ στην Εθνική του ομάδα, καθώς βοήθησε την Σλοβενία να πιάσει το σύνολο του Γκόρντον Χέρμπερτ στη δεύτερη θέση, έχοντας υπέρ της την ισοβαθμία. Πιθανή υποψηφία αντίπαλος της Ελλάδας πλέον η “νάσιοναλμανσαφτ”.

Ένα ακόμη ντέρμπι είχε σήμερα(6/9) ο δεύτερος όμιλος του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ, με την Σλοβενία να επικρατεί με 80-88 της Γερμανίας σε ένα παιχνίδι με τρομερή εξέλιξη. Η ομάδα του Ντόντσιτς διατήρησε τον έλεγχο και πήρε την πολυπόθητη νίκη. Αμφότερες οι ομάδες είναι στο 3-1 πλέον, αλλά οι Σλοβένοι έχουν την ισοβαθμία υπέρ τους. Οι Γερμανοί πλησιάζουν στον… δρόμο της Εθνικής μας ομάδας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα τρία λεπτά. Η Σλοβενία μάλιστα χρειάστηκε ακριβώς τρία λεπτά για να βρει το πρώτο της σουτ εντός πεδιάς. Άμεσα η παρέα του Ντόντσιτς “πήρε” μπροστά και ξέφυγε με 8 πόντους, πριν κάνουν ένα επιμέρους 8-0 οι Γερμανοί, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-21 υπέρ των Σλοβένων με νέο ξέσπασμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Τόμπι να αποχωρεί τραυματίας για τα αποδυτήρια λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, η Σλοβενία και ο Ντόντσιτς συνέχισαν το δικό τους κρεσέντο φτάνοντας τη διαφορά και στο +11 (20-31 στο 15′). Επιμέρους όμως 5-0 των Γερμανών σε ένα λεπτό μείωσε στους 6. Νέο 5-0 της Σλοβενίας όμως πήγε ξανά τη διαφορά στους 11, με τον Ντόντσιτς να φτάνει τους 15 για να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το 34-42.

Οι Γερμανοί ήταν αυτοί που μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά στους τέσσερεις (43-47 στο 23′) με τους Στρέντερ και Τάις να προελαύνουν στο σκοράρισμα. Οι οικοδεσπότες μάλιστα εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τα λάθη των Σλοβένων, μειώνοντας και στο καλάθι (50-52 στο 27′) με τους Σρέντερ (18π.) και Ντόντσιτς (19π.) να κάνουν τον απόλυτο αγώνα σκοραρίσματος και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-61, με δύο χαμένα τρίποντα του Γκόραν Ντράγκιτς και τους Γερμανούς να έχουν μόλις 25% από τα 6,75.

Η Σλοβενία με σόου του Ντράγκιτς έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (55-65 στο 31′). Οι Γερμανοί με δύο συνεχόμενα time-out προσπάθησαν να ανακόψουν τον ρυθμό της Σλοβενίας, καθώς και με τα συνεχόμενα φάουλ, όμως ο Ντόντσιτς παρέμενε εκπληκτικός και ο Πρέπελιτς ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών για το 66-75 στο 35′. Οι Γερμανοί πάλεψαν για την ανατροπή, μειώνοντας με τρίποντο του Ομπστ στους πέντε πόντους στο 38′ (77-82). Το τελικό 80-88 προέκυψε και από τις βολές των τεχνικών ποινών για τα νεύρα ανάμεσα σε Σρέντερ και Μπλάζιτς.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-42, 55-61, 80-88.