Ο Αβντίγια νίκησε τον Μάρκανεν στην παράταση

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο το Ισραήλ κατάφερε τελικά να “υποτάξει” την Φινλανδία με 89-87 και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε μονομαχία των δυο παικτών του NBA, ο Ντάνι Αβντίγια των 23 πόντων και 15 ριμπάουντ έδωσε την νίκη στο Ισραήλ κόντρα στην Φινλανδία του Λάουρι Μάρκανεν των 33 πόντων και 12 ριμπάουντ στην παράταση με 89-87.

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Φινλανδοί που πήραν μια διαφορά 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Λάουρι Μάρκανεν να πετυχαίνει ένα τρομερό μπάζερ μπίτερ φόλλου κάρφωμα.

Οι Ισραηλινοί βρήκαν ρυθμό στο 2ο δεκάλεπτο και έπαιξαν εξαιρετική άμυνα με το παιχνίδι να οδηγείται ισόπαλο 40-40 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά το Ισραήλ με το ισχνό 61-58. Στην 4η περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Με 37″ για το τέλος ο Ντάνι Αβντίγια ευστόχησε σε τρίποντο για να φέρει το ματς στα ίσα 79-79. Στα 22′ για το τέλος ο Μάρκανεν αστόχησε σε σουτ και το Ισραήλ είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι αλλά στην εκπνοή ο Γκαλ Μέκελ αστόχησε σε λει απ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση το Ισραήλ πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων 84-79 αλλά 5 σερί πόντοι του Λάουρι Μάρκανεν έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσια 84-84 με 1,30′ να απομένει. Ένα καλάθι και φάουλ του Αβντίγια μαζί με ένα χαμένο σουτ του Μάρκανεν έγειραν την πλάστιγγά υπέρ του Ισραήλ που πήρε τελικά την νίκη με 89-87.

Τα δεκάλεπτα:16-27,40-40,61-58,79-79, 89-87(παρ.)