Νίκη χωρίς να… ιδρώσει η Σερβία

Το σύνολο του Πέσιτς με… μπροστάρη τον Γιόκιτς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τσεχίας με 81-68 και να συνεχίσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket 2022.

Το σύνολο του Πέσιτς κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Τσεχία με 81-68 χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα. Με τον Νίκολα Γιόκιτς να σημειώνει 18 πόντους και τον Μίσιτς να συμπληρώνει άλλους 13, οι Σέρβοι συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurobasket 2022.

Σε μία πρώτη περίοδο που οι Τσέχοι το… πάλευαν κατάφεραν να κρατήσουν κοντά τη διαφορά μέχρι ένα σημείο, καθώς το σκορ βρέθηκε στο 7-7. Από εκεί και πέρα ανέλαβε “δράση” ο Γιόκιτς, ο οποίος αρχικά με καλάθι και φαούλ έκανε το 7-9 αστοχώντας στη βολή. Ωστόσο αμέσως μετά, ευστόχησε από τα 6.75 ανεβάζοντας τη διαφορά στους πέντε, όσους τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με τη Σερβία να έχει… κεφάλι στο σκορ με 20-15.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Σέρβοι έφτασαν να έχουν μία διαφορά 20 πόντων με τον Γιόκιτς να είναι ασταμάτητος και τους Τσέχους να μην έχουν βρει καλάθι στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Πέσιτς να προηγείται με 18 πόντους, χωρίς να δυσκολεύονται ιδιαίτερα απέναντι στην Τσεχία.

Οι Τσέχοι στην τρίτη περίοδο μπήκαν με διάθεση να μειώσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν εν μέρει. Κάποια στιγμή η Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν “κεφάλι” ακόμα και με 20 πόντους, αλλά τελικά η περίοδος τελείωσε με την Τσεχία να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά στους 11, παραμένοντας στο… παιχνίδι, καθώς διατήρησε την ελπίδα.

Στην τελευταία περίοδο 7:49 πριν το τέλος οι Τσέχοι βρισκόντουσαν ακόμα πίσω με 14 και όσο περνούσε η ώρα φαινόταν ότι η διαφορά δύσκολα θα… ψαλιδιστεί. Με τον Γιόκιτς “οδηγό”, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, η Σερβία κατάφερε να ξεπεράσει το… εμπόδιο της Τσεχίας με τελικό σκορ 66-81, συνεχίζοντας με νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-43, 49-60, 68-81