Με το “δεξί” η Τουρκία

Αν και δυσκολεύτηκε, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο του Eurobasket, καθώς επικράτησε με 72-68 του Μαυροβουνίου.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το Μαυροβούνιο έδειξε το πόσο ανταγωνιστική ομάδα είναι και δυσκόλεψε την Τουρκία στο δεύτερο ματς του δεύτερου ομίλου του Eurobasket. Ένα άστοχο σουτ του Μιχαΐλοβιτς σε συνδυασμό με την ποιότητα των Τούρκων στα τελευταία λεπτά του ματς, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 72-68.

Το ματς άρχισε με αργό ρυθμό και τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στις πρώτες τους επιθέσεις. Η Τουρκία βρήκε αρχικά κάποιους εύκολους πόντους μέσα στη ρακέτα του Μαυροβουνίου με πρωταγωνιστή τον Σενγκούν. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις δια χειρός Πόποβιτς και μάλιστα μια φορά και πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Μπόσκο Ράντοβιτς να αποκτούν ένα ισχνό προβάδισμα με 18-14 ευστοχώντας πίσω από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”.

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν δεν έβρισκε πολλές επιθετικές λύσεις και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα το Μαυροβούνιο να προηγηθεί και με 7 πόντους διαφορά (25-18 13′) χάρη σε τρίποντο του Σιμόνοβιτς. Σε εκείνο το σημείο, ο Μαχμούτογλου με δύο εύστοχα τρίποντα, έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. Οι Τούρκοι με πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν, κατάφεραν να “τρέξουν” ένα σερί, το οποίο τους έδωσε τη διψήφια διαφορά (41-31) για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Το Μαυροβούνιο άρχισε πιο “ζεστά” στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και με πρωτεργάτη του τον Ντούμπλιεβιτς, “έτρεξε” ένα 8-0 σερί, μειώνοντας ξανά το σκορ σε απόσταση… αναπνοής. Η ομάδα του Αταμάν προσπαθούσε να βρει λύσεις στην επίθεσή της, ωστόσο ο Κορκμάζ δεν κατάφερε να ανταποκριθεί. Περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, οι τυπικά γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα τρομερό τρίποντο του Οσμάν (52-49). Το ματς παρέμεινε “κλειστό” και έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Τουρκία να έχει το προβάδισμα με 53-51.

Οι παίκτες του Μπόσκο Ράντοβιτς με ένα τρίποντο δια χειρός Σιμόνοβιτς και εξαιρετική αμυντική λειτουργία, βρήκαν καλύτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού, ο Ντούμπλιεβιτς με δύο εύστοχα τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα του με 5 πόντους διαφορά (66-61, 36′). Οι Τούρκοι όμως απάντησαν λίγο αργότερα με τρίποντο του Μαχμούτογλου, που έβαλε… φωτιά στο ματς. Η Τουρκία “έσφιξε” την άμυνά της και περίπου μισό λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, πέρασε μπροστά στο σκορ με καλάθι του Κορκμάζ (69-68). Ο Μιχαΐλοβιτς αστόχησε, το Μαυροβούνιο δεν έκανε φάουλ και έτσι ο Κορκμάζ ευστόχησε από πολύ μακριά, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη για την γειτονική χώρα. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 72-68 υπέρ των Τούρκων, που ξεκίνησαν θετικά τις υποχρεώσεις τους στη φάση των ομίλων του φετινού Eurobasket.

Ο MVP

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές, καθώς τελείωσε το ματς με 18 πόντους μετρώντας 5/6 τρίποντα, ενώ παράλληλα μοίρασε 7 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα σε 31 λεπτά περίπου που βρέθηκε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68

Τουρκία (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 18 (5), Χαζέρ 4, Σαϊμπίρ 1, Μπιτίμ, Οσμάν 15 (1), Μαχμούτογλου 9 (3), Καμπατσά, Σανλί 4, Τουντσέρ, Κορκμάζ 9 (1), Σενγκούν 12, Οσμάνι.

Μαυροβούνιο (Μπόσκο Ράντοβιτς): Βούκσελιτς 4, Ίλιτς, Μιχάιλοβιτς 6, Παβλίσεβιτς, Ράντοντσιτς 4, Σιμόνοβιτς 13 (2), Ράντοβιτς 8, Ντούμπλιεβιτς 18 (4), Νίκολιτς, Ντρόμπνιακ, Πόποβιτς 7 (1), Πέρι 8.