Με δυάδα… φωτιά το Βέλγιο στο “κύκνειο άσμα” του Βεζένκοβ (video)

To δίδυμο της Βουλγαρίας πάλεψε για την σπουδαία ανατροπή, όμως τα “Λιοντάρια” με οδηγούς τους Λεκόμτ και Ομπασοχάν πήραν την πρόκριση στους “16” του Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησαν με 89-80 στον προτελευταίο αγώνα της Τιφλίδας. Η… αυλαία της θα πέσει με το ντέρμπι του Α’ ομίλου, Γεωργία-Μαυροβούνιο (7/9, 20:00, ΕΡΤ Sports 1, ΕΡΑΣΠΟΡ), όπου οι Ζούρος-Λιμνιάτης στοχεύουν αποκλειστικά στο “ροζ φύλλο” για να προκριθούν ως τέταρτοι.

Η Βουλγαρία πήγε για το θαύμα, όμως η… καρδάρα με το γάλα που έχυσε κόντρα στο Μαυροβούνιο την Κυριακή (4/9) έμελλε να της κοστίσει μια πρόκριση που θα είχε έναν πρωταγωνιστή, τον Σάσα Βεζένκοβ. Σημείωσε 4 νταμπλ-νταμπλ σε 5 αγώνες με 26.8 πόντους και 12.2 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε περίπου 37 λεπτά συμμετοχής, όντας ακόμα ο δεύτερος σκόρερ του τουρνουά πίσω από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 31 πόντους μ.ό.

Απόψε σημείωσε 26 πόντους με 3/9 διπ. (33%), 3/10 τριπ. (30%) και 11/11 β. (100%). Μάζεψε 13 ριμπάουντ, επίσης και υπέπεσε σε 4 φάουλ, δίχως λάθος σε 38 λεπτά! Στο πλευρό του, ξανά, ο Ντι Μποστ που πέτυχε 18 πόντους (3/12 τριπ, 25%), αλλά μοίρασε μόνο 4 ασίστ ελέω και των φάουλ, ενώ μέχρι σήμερα είχε 8.4 ασίστ κατά μ.ό.

Όλα αυτά, όμως, απέναντι στους Ρετίν Ομπασοχάν (25 πόντοι-7 ριμπάουντ) που έδωσε το… έναυσμα για να συνεχίσει ο Εμάνουελ Λεκόμτ που σταμάτησε στους 20 πόντους. Σημαντικοί και οι Ταμπού (9 πόντοι-6 ασίστ) και Ντε Ζέου, με τον τελευταίο να συμβάλει προς το τέλος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα “Λιοντάρια” του Τζέρτζια έφθασαν έως το +12, όμως οι Βούλγαροι έκαναν μια τρομερή τρίτη περίοδο επιθετικά με 30 πόντους. Οι 25 παθητικό και η αγωνιστική πειθαρχία, αλλά και παραπάνω ποιότητα από τους Βέλγους καθόρισαν το νικητή παρότι στο 35′ το σκορ ήταν 71-75. Στη συνέχεια, Ομπασοχάν και Ταμπού το… καθάρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 30-41, 60-66, 80-89