Λιθουανική “αυτοκτονία” και… στους “8” η Ισπανία (video)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η “Φούριας Ρόχας” κατάφερε να επιβληθεί της Λιθουανίας με 102-94 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του Eurobasket, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Κροατία και Φινλανδία.

Η Ισπανία παρά το “νοθρό” της πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος και στο τέλος να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση για τη φάση των “8” του Eurobasket με ηγέτη της τον Λορένζο Μπράουν. Για τη Λιθουανία που έχασε μέχρι και τη διψήφια διαφορά που είχε υπέρ της στο τρίτο δεκάλεπτο, σαν να μην έφτανε ο αποκλεισμός της από τη διοργάνωση, είδε και τον Μάριους Γκριγκόνις στην παράταση να τραυματίζεται στο αριστερό του πόδι.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να δίνουν σκληρές “μάχες” στο παρκέ. Με πρωταγωνιστές τους Λεκαβίτσιους και Γιοκουμπάιτις, η Λιθουανία πήρε το ισχνό προβάδισμα των δυο πόντων (11-13, 7′), ωστόσο οι Ισπανοί βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία. Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον Λεκαβίτσιους να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, το οποίο έδωσε προβάδισμα “βραχείας κεφαλής” (19-20).

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 8-0 (27-20, 12′) σερί έχοντας ως πρωτεργάτη της τον Μπριθουέλα. Ο Γκριγκόνις πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων και έτσι η διαφορά μειώθηκε άμεσα. Ένα καλάθι του Σαμπόνις έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Λιθουανούς (32-33, 17′) και παράλληλα την ευκαιρία στην ομάδα του να πάρει ψυχολογία. Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ κατάφερε με δυο βολές να “μαζέψει” τη διαφορά στους 5 πόντους (40-45) για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Καζίς Μακσβίτις άρχισε πιο δυναμικά στην τρίτη περίοδο και σύντομα απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (52-40, 22′) με πρωταγωνιστή τον Σαμπόνις στη ρακέτα και τον Μπραζντέικις στην περιφέρεια. Το τρίποντο του Κουζμίνσκας μάλιστα λίγο αργότερα έδωσε την ευκαιρία στη Λιθουανία να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (58-47, 25′). Η “Φούριας Ρόχας” αντέδρασε σε εκείνο το σημείο και με κύριους πρωταγωνιστές της τον Γκαρούμπα και τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, κατάφε να μειώσει τη διαφορά αισθητά (66-60, 39′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να έχουν προβάδισμα πέντε πόντων (68-63).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη επιθετική λειτουργία και “έσφιξαν” την άμυνά τους στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ωστόσο ένα τρίποντο του Ρούντι Φερνάντες και κάποιες ενέργειες του Λορένζο Μπράουν, έβαλαν… φωτιά στο ματς. Περίπου δυο λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού, ο “νατουραλιζέ” γκαρντ των Ισπανών, με μια ατομική ενέργεια έφερε το ματς στα ίσα (78-78) και ο Λόπες-Αροστέγκι έδωσε το προβάδισμα για τη “Φούριας Ρόχας” (80-78) για πρώτη φορά. Ο Μπραζντέικις έδωσε “ανάσα” στην ομάδα του με εύστοχο τρίποντο, ωστόσο ο Γκαρούμπα με ένα καλάθι μετά από επιθετικό του ριμπάουντ, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ισπανούς (82-81). Ο Σαμπόνις υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ευστόχησε σε μία από τις δυο βολές και η Λιθουανία κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση χάρη στο εύστοχο καλάθι του Μπραζντέικις μετά από επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου στην εκπνοή του παιχνιδιού.

Οι Ισπανοί άρχισαν με ιδανικό τρόπο τον “έξτρα χρόνο” τρέχοντας ένα 5-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Μπράουν και Γκαρούμπα (88-83). Ο Μπράουν πήρε την ομάδα στις “πλάτες” του με συνεχόμενες ενέργειες, ωστόσο οι Λιθουανοί δεν τα παρατούσαν εύκολα. Ο Μπραζντέικις ένα λεπτό πριν τη λήξη της παράτασης, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά (95-94). Ο Μπραζντέικις όμως αποδείχθηκε “μοιραίος” για τους τυπικά φιλοξενούμενους, καθώς υπέπεσε σε λάθος και εν συνεχεία έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μπράουν, ο οποίος με εξαιρετική ασίστ στον Γουίλι Ερνανγκόμεθ, έδωσε τη νίκη ουσιαστικά στην ομάδα του. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 102-94 υπέρ των Ισπανών, που θα αντιμετωπίσουν στους “8” το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Φινλανδία και Κροατία.

Κομβικός παράγοντας για τους Λιθουανούς στην παράταση ήταν και ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος δυστυχώς τραυματίστηκε στο αριστερό του πόδι και πέρασε αλλαγή μέχρι το φινάλε του “έξτρα χρόνου”.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Λορένζο Μπράουν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Γουίλι Ερνανγκόμεθ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (κ.δ.), 102-94

Οι διαιτητές: Ροσό, Ζουράποβιτς, Γκλίσιτς

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπριζουέλα 5 (1), Μπράουν 28 (7/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντίαθ 8 (1), Φερνάντεθ 13 (3), Χάιμε Φερνάντεθ, Γκαρούμπα 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλι Ερνανγκόμεθ 21 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 13, Λόπεθ-Αροστέγκι 4, Πάρα, Πραντίγια 2, Σάιθ.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 17 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 3, Εχόντας, Γκιεντράιτις, Γκριγκόνις 8 (1/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Γιοκουμπάιτις 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4), Λεκαβίτσιους 15 (3), Σαμπόνις 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 5.