Ισπανία με “πολεμική” ψυχή, “πέταξε” για τα ημιτελικά

Η “Φούρια Ρόχα” έδειξε σε μία ακόμη διοργάνωση ότι δεν μπορείς να την ξεγράφεις, ούτε να την υποτιμάς και ανατρέποντας παιχνίδι 15 πόντων (100-90) απέναντι στην Φινλανδία βρίσκεται ξανά στη ζώνη των μεταλλίων και περιμένει τον νικητή του Ελλάδα-Γερμανία.

Η Ισπανία βρίσκεται ξανά στα ημιτελικά του Eurobasket, όπως κάνει συνεχώς από το 1999. Η ομάδα του Σκαριόλο επικράτησε 100-90 με της Φινλανδίας, ανατρέποντας διαφορά που 15 πόντων, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό ήταν η εικόνα που δεν έδειχνε στο πρώτο ημίχρονο να μπορεί να ανατραπεί.

Κορυφαίοι για την Ισπανία οι Βίλι Ερνανγκόμεθ (27π., 5ρ.), Μπριθουέλα (14π. 4/6τρ.) και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (15π., 4ρ.). Από τους Φινλανδούς ξεχώρισαν οι Μάρκανεν (28π., 11ρ.), Μάντσεν (13π.) και Γιαντούνεν (18π. 6/9 σουτ), που όμως δεν αρκούσαν για να της χαρίσουν τη νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ισπανία να κάνει ένα γρήγορο επιμέρους 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Βίλι Ερνανγκόμεθ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια. Άμεσα όμως η Φινλανδία βρήκε τα πατήματά της και με πόντους των Μάρκανεν και Σαλίν πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο 6′ (9-11). Η ομάδα του Τουόβι έβγαζε απόλυτη σιγουριά σε άμυνα και επίθεση ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά και στο +10 στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +11 με buzzer-beater του Γιαντούρεν πίσω από το κέντρο του γηπέδου (19-30).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι Φινλανδοί συνέχισαν στον ίδιο γρήγορο ρυθμό, με σύντομες επιθέσεις, πολλά σουτ και πίεση πάνω στην μπάλα. Η αθλητικότητά τους δυσκόλευε τους Ισπανούς, με τη διαφορά να φτάνει μάλιστα στο +15 (22-37 στο 12′). Η κίνηση του Σκαριόλο να γυρίσει σε άμυνα ζώνη και οι συνεργασίες των αδερφών Ερνανγκόμεθ έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα, μετά από ώρα (29-37 στο 15′). Ένα γρήγορο ξέσπασμα, όμως, των Φινλανδών ανέβασε ξανά τη διαφορά στη μεγαλύτερη… τιμή (33-48 στο 17′), με τον Μάρκανεν να ανεβάζει την απόδοσή του και τον Κοπόνεν να ευστοχεί από τα 6,75. Οι Ισπανοί έκαναν, όμως, νέο ξέσπασμα με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στο σκοράρισμα και τον Μπράουν στην άμυνα για να κλείσουν το ημίχρονο στο -9 για το 43-52.

Οι Ισπανοί συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στη δεύτερη περίοδο και με πέντε συνεχόμενους πόντους έριξαν τη διαφορά στο 47-52 στο 21′ και έπειτα στο καλάθι για το 51-53. Στο 25′ μάλιστα οι Ισπανοί με άμυνα από “γρανίτη” πέρασαν μπροστά στο σκορ, ισορροπώντας γενικώς την αναμέτρηση σε άμυνα και επίθεση (60-57). Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι πήγαινε πόντο, με το time-out του Τουόβι να βοηθάει αρχικά τους παίκτες του και κυρίως τον Μάρκανεν να καθαρίσει το μυαλό του. Υπήρχαν πολλά λάθη όμως με τον Μαξούνι να χάνει εύκολες κατοχές και την Ισπανία να βρίσκει πολλές λύσεις έξω από τα 6,75 για το 73-67 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού εκκίνησε με έντονο ρυθμό. Η Ισπανία πίεζε σε όλο το γήπεδο τις επαναφορές των Φινλανδών, θέλοντας να σημειώσουν περισσότερα κλεψίματα. Ο Μπριθουέλα “ξεμπλόκαρε” και τη “Φούρια Ρόχα” που είχε “κολλήσει” σε τρεις επιθέσεις (77-71 στο 33′). Άμεσα ο Τουόβι έδωσε εντολή για zone press σε όλο το γήπεδο και η Φινλανδία έβγαλε τρεις καλές άμυνες για να μειώσει στο καλάθι (82-80 στο 35′). Ο Μπριθουέλα “μίλησε” ξανά στον αιφνιδιασμό και με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 (87-82 στο 37′). Με νέο τρίποντο από τα εννέα μέτρα, ο Ρούντι έφερε τη διαφορά στους 7, με τον αρχηγό των Ισπανών να είναι “καυτός” και να πετυχαίνει και άλλο τρίποντο, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 100-90.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90.