Η Βοσνία πήρε τη νίκη κόντρα στην Ουγγαρία

Η παρέα του Γιουσούφ Νούρκιτς επικράτησε με 95-85 των “μαγιάρων” για την πρώτη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Σε έναν αγώνα που πήγαινε πόντο πόντο η Βοσνία είχε καλύτερες αποφάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Ουγγαρίας με 95-85.
Οι Βόσνιοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Τζάναν Μούσα (19π.), Γιούσουφ Νούρκιτς (19π./4ρ.), Μίραλεμ Χαλίλοβιτς (16π.), καθώς και τον Τζον Ρόμπερσον (18π.).
Από την Ουγγαρία διακρίθηκε ο εκπληκτικός Ζίλαρντ Μπένκε (20π.) τη στιγμή που ο φύσιν ηγέτης της ομάδας Άνταμ Χάνγκα παρότι άστοχος σημείωσε 16 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, πηγαίνοντας μέχρι τα μισά της περιόδου πόντο-πόντο. Προς το τέλος του δεκαλέπτου η Ουγγαρία πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (20-13 στο 7′) και διατήρησε απόσταση ασφαλείας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ούγγροι παρέμεναν μπροστά στο σκορ, όμως με ένα επιμέρους  14-9 οι Βόσνιοι έκαναν το 36-36 για να κλείσουν το ημίχρονο στο μείον ένα (45-46).

Στην επανάληψη η Βοσνία ήταν αυτή που ανέβασε την απόδοσή της σημειώνοντας 28 πόντους με τον Νούρκιτς να κυριαρχεί. Ο αγώνας τελείωσε με τους Βόσνιους στο +10 (95-85) και την Ουγγαρία να μένει με το αίσθημα ότι μπορούσε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85.