Η δωδεκάδα του Αταμάν και τα διαιτητικά παράπονα στη FIBA (ΦΩΤΟ)

Ο Τούρκος ομοσπονδιακός προπονητής ανακοίνωσε τις επιλογές του για το Ευρωμπάσκετ (1-18/9), ενώ παραμένει έξαλλος με τα σφυρίγματα του τέταρτου δεκαλέπτου στον αγώνα με τη Σερβία (28/8), χαρακτηρίζοντάς τα ως ασέβεια προς την ομάδα του και τους δεκαέξι χιλιάδες οπαδούς της που ήταν στο γήπεδο.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην Πόλη, η Σερβία κατάφερε να επικρατήσει με 79-72 της Τουρκίας για τα “παράθυρα” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι “Πλάβι” έφτασαν να προηγούνται και με είκοσι πόντους, ωστόσο το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν πλησίασε στο σκορ, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 72-72 και λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής είχε σοβαρά παράπονα από τους διαιτητές μετά το τέλος του αγώνα και δεν έκρυψε τα συναισθήματα προς τη FIBA στη συνέντευξη Τύπου, χαρακτηρίζοντας ως ασέβεια τα όσα έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο: «Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει, ειδικά όταν ισοφαρίσαμε, αλλά τότε μπήκαν στην εξίσωση οι αποφάσεις των διαιτητών. Ήταν ασέβεια προς την τουρκική ομάδα μπροστά σε 16.000 θεατές. Κάναμε και εμείς σοβαρά λάθη, αλλά ελπίζω η Επιτροπή Διαιτητών της FIBA να εξετάσει λεπτομερώς τα όσα έγιναν στην τελευταία περίοδο. Ο σερβικός πάγκος συνεχώς διαμαρτυρόταν, την ώρα που σε εμάς είχε δοθεί μία αστεία τεχνική ποινή στο πρώτο μέρος».

Σήμερα (29/8), πάντως, ανακοίνωσε τη δωδεκάδα για τις “μάχες” στο Ευρωμπάσκετ, όπου… εκκινεί στον πρώτο όμιλο της Τιφλίδας με Γεωργία, Ισπανία, Βουλγαρία, Μαυροβούνιο και Βέλγιο: Αλπερέν Σενγκούν, Μπουγκραχάν Τουντσέρ, Τσεντί Οσμάν, Ερκάν Οσμάνι, Φουρκάν Κορκμάζ, Μελίχ Μαχμούτογλου, Ονουράλπ Μπιτίμ, Σαντίκ Εμίρ Καμπατσά, Σερτάκ Σανλί, Σέιν Λάρκιν, Σέμους Χαζέρ και Γιγκιτσάν Σαϊμπίρ.