Γερμανία με “φόρα” στους “16” και στο βάθος… Ελλάδα (video)

Ασυγκράτητη η “νάσιοναλμανσφατ” που και χωρίς την παρουσία του Σρέντερ “διέλυσε” την ανήμπορη να αντιδράσει Ουγγαρία με 106-71 για τη τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου.

Η Γερμανία πηγαίνει “αγριεμένη” στα νοκ-άουτ, έχοντας 4 νίκες και 1 ήττα στον όμιλο, αυτή από την Σλοβενία που την άφησε και τελικά στη δεύτερη θέση. Στο παιχνίδι κόντρα στην Ουγγαρία οι Σρέντερ και Τάις δεν αγωνίστηκαν καθόλου, όμως από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι συμπαίκτες τους πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Κορυφαίοι για την Γερμανία οι Σένγκφελντερ με 22 πόντους, Λο με 22, Γκιφάι και Ομπστ με 16, ενώ εκπληκτικός ήταν και ο Χόλατζ με 11 ασίστ. Από την Ουγγαρία, που δεν είχε τον τραυματία Χάνγκα, διασώθηκε ο Μπένκε με 13 πόντους. Το Μαυροβούνιο θα αντιμετωπίσει η Γερμανία στους «16», ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει και ο αντίπαλος της Ελλάδας, αν προκριθεί στα προημιτελικά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τους Ούγγρους να εκμεταλλεύονται τους παίκτες που ξεκουράζονταν από την Γερμανία. Δεν είναι τυχαίο ότι η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν οι τρεις πόντοι που πήρε η Γερμανία στο 6′ (13-16), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-22.

Στην δεύτερη περίοδο η Γερμανία προσπάθησε να δώσει πιο γρήγορο ρυθμό, κλέβοντας μπάλες και βρίσκοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Σε κάθε μικρό σερί της Γερμανίας η Ουγγαρία απαντούσε, εκμεταλλευόμενη και τα καλά ποσοστά της στο τρίποντο (60% στο 15′). Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όμως η διαφορά ξέφυγε, με τους Γερμανούς να βρίσκουν πόντους κοντά στο καλάθι της Ουγγαρίας, με τον Ομπστ να γίνεται και δημιουργός και εκτελεστής. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στη μέγιστη τιμή της στο τέλος του ημιχρόνου (+15) για το 39-54.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έδειξε την πραγματικά διαφορά των δύο ομάδων, ειδικά με τους Ούγγρους να μην έχουν στη διάθεσή τους τον καλύτερό τους παίκτη τον Χάνγκα. Στα πρώτα πέντε λεπτά οι “Μαγιάροι” ακολουθούσαν στο σκορ τα “Πάντσερ” όμως όσο η Γερμανία συνέχιζε να βρίσκει σκορ κοντά στο καλάθι αύξανε συνεχώς τη διαφορά της (54-75 στο 28′), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +24 με 76% στο δίποντο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά “ξεχαρβαλώθηκε” με τους Γερμανούς να είναι ασυγκράτητοι στην επίθεση, βρίσκοντας όμως καλάθια από την σκληρή τους άμυνα. Η διαφορά έφτασε και στο +42 (106-64 στο 38′), με τους οικοδεσπότες να έχουν 79% στα δίποντα, 51% στα τρίποντα και μόλις 9 λάθη για 25 ασίστ για το τελικό 71-106.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 39-54, 58-81, 71-106.