Στην… κόψη του ξυραφιού κέρδισε η Ουκρανία (video)

Οι Ουκρανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 74-73, απέναντι στην Εσθονία με την ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις να παίρνει κεφάλι στο σκορ, μόνο μία φορά στο παιχνίδι, κάτι το οποίο ήταν αρκετό.

Η Εσθονία βρισκόταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, με την Ουκρανία να “κυνηγάει” το σύνολο του Γιούκα Τόιγιαλα. Μία φορά κατάφερε να πάρε… κεφάλι στο σκορ και ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη.

Ο Αγώνας

Η Εσθονία ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, καταφέρνοντας να κάνει το 10-0. Οι Ουκρανοί έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 9-0, μείωσαν τη διαφορά στον πόντο. Το σύνολο του Γιούκα Τόιγιαλα δεν έχασε το προβάδισμα ούτε μία στιγμή και κατάφερε στο τέλος της πρώτης περίοδου να προηγείται με έξι και γενικό σκορ 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Εσθονοί συνέχισαν να προηγούνται σταθερά με το σύνολο του Άιναρς Μπαγκάτσκις να προσπαθεί να μειώσει το αποτέλεσμα, κάτι το οποίο κατάφερε μέχρι ένα σημείο, καθώς η διαφορά έφτασε στους δύο πόντους και το 27-25. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για το ημίχρονο οι δύο ομάδες, πήγαιναν… χέρι-χέρι με την Εσθονία να προηγείται 35-33 και τις δύο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο οι Εσθονοί διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και επ΄τα πόντους, όταν το σκορ έφτασε στο 57-50. Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να διατηρήσουν τη διαφορά του σκορ σε χαμηλά επίπεδα και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 61-56 και της διαφορά στους πέντε.

Στην τελευταία περίδο έγινε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το βασικότερο πρόβλημα των Ουκρανών ήταν η άμυνά τους κοντά στο καλάθι, ενώ στην περιφέρεια κατάφεραν να περιορίσουν τη ζημιά από τα μακρινά σουτ. Για πρώτη φορά οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 74-73 και αυτό ήταν και τελικό αποτέλεσμα. Έτσι η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις κατάφερε μετά από ένα ματς στο… κυνήγι να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-33, 61-56, 73-74