Επέλεξε τον δύσκολο δρόμο για το απόλυτο η Σερβία (video)

Οι Σέρβοι πήραν την τέταρτη διαδοχική νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επικράτησαν με 89-78 του Ισραήλ για τον τέταρτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Η Σερβία μπορεί να έφτασε πολλάκις τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ισράηλ την εξανέμισε και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη του αγώνα. Οι Σέρβοι, ωστόσο, έδειξαν την κλάση τους και “σφράγισαν” έστω και με τη… ψυχή στο στόμα την τέταρτη διαδοχική νίκη σε ισάριθμα ματς.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς άρχισε με εξαιρετικό τρόπο το παιχνίδι, καθώς έτρεξε σερί 5-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το Ισραήλ ισορρόπησε το παιχνίδι στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (13-15) , ωστόσο οι Σέρβοι πάτησαν… γκάζι ξανά και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα (30-28), αλλά η Σερβία ξέσπασε και με ένα σερί 10-0 έφτασαν στο 40-30 υπέρ τους. Το Ισραήλ δεν αντέδρασε ξανά και το ημίχρονο έληξε 38-50.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά το σύνολο το Σβέτισλαβ Πέσιτς φόρτσαρε ξανά φτάνοντάς την στους 16 πόντους (46-62). Η ομάδα του Γκάι Γκούντες, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -7 (58-65). Η έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν… ονειρική για το Ισραήλ και εφιαλτική για τη Σερβία. Οι Ισραηλινοί έφτασαν στο -2 (63-65) άμεσα και δήλωσαν παρών στην αναμέτρηση. Για ακόμη μία φορά, όμως, οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις επιθετικά και έφτασαν στο +8 (63-71). Εν συνεχεία, η… ψαλίδα άνοιξε στους 15 βαθμούς και το Ισραήλ δεν είχε περαιτέρω ψυχικές και σωματικές δυνάμεις για να κυνηγήσει την ανατροπή. Το παιχνίδι έληξε με 89-78 υπέρ της Σερβίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-50, 58-65, 78-89