Εκτός συνέχειας η Γεωργία του Ηλία Ζούρου

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι ήταν καθοριστικός στην νίκη του Μαυροβουνίου επί της Γεωργίας με 73-81. Αποκλείστηκε από το Ευρωμπάσκετ το σύνολο του Έλληνα τεχνικού, με την Γερμανία στους “16” η ομάδα του Μπόσκο Ράντοβιτς.

Στον τελευταίο αγώνα του πρώτου ομίλου το Μαυροβούνιο επικράτησε με 73-81 της οικοδέσποινας Γεωργίας, των Ηλία Ζούρο και Γιώργου Λιμνιάτη και την άφησε εκτός συνέχειας στο Eurobasket. Με την Γερμανία στους “16” διασταυρώνεται το σύνολο του Μπόσκο Ράντοβιτς. Πολύ καλός ο Κέντρικ Πέρι με 17 πόντους και 9 ασίστ για τους νικητές.

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι το Μαυροβούνιο που έτρεξε ένα σερί 1-7. Η Γεωργία με ένα δικό της μικρό σερί έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (8-9). Με οδηγό τον Σιμόνοβιτς το Μαυροβούνιο βρέθηκε μπροστά στη λήξη του δεκαλέπτου με 19-21. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο δεύτερο ημίχρονου ως όπου το Μαυροβούνιο έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα 0-7 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35-41.

Στην επανάληψη με μια τρίποντη “βόμβα” ο Κέντρικ Πέρι, έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (47-55) το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Μαυροβούνιο να ελέγχει το παιχνίδι και να είναι μπροστά με 52-58. Στην τέταρτη περίοδο οι Μαυροβούνιοι διατηρούσαν μια απόσταση ασφαλείας και προηγήθηκαν ξανά με +9 (68-77) 45” πριν το τέλος.

O MVP:

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ήταν καθοριστικός, καθώς πέτυχε 17 πόντους 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ στην νίκη της ομάδας του.