Έκανε τα εύκολα… δύσκολα και περιμένει την Ελλάδα στους “8” (video)

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο τέλος, ωστόσο η “οικοδέσποινα” Γερμανία επικράτησε της ομάδας του Ράντοβιτς με 85-79 και κατάφερε να πάρει το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά του Eurobasket, εκεί που περιμένει την Εθνική μας ομάδα εφόσον εκείνη επικρατήσει της Τσεχίας.

Η Γερμανία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κατάφερε στο Βερολίνο να επικρατήσει του Μαυροβουνίου παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η ομάδα του Ράντοβιτς. Ανησυχία επικρατεί στις τάξεις των “πάντσερ” μετά τον τραυματισμό του βασικού φόργουορντ τους, Φρανζ Βάγκνερ.

Παρά την αστοχία και των δυο ομάδων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Γερμανία βρήκε πιο σύντομα καλό επιθετικό ρυθμό. Με δημιουργό τον Σρέντερ και “εκτελεστές” τους Ομπστ και Τάις, τα “πάντσερ” πήραν γρήγορα προβάδισμα με 9 πόντους (11-2). Το Μαυροβούνιο προσπάθησε να βρει λύσεις κυρίως μέσω του Πέρι και του Ντούμπλιεβιτς, ωστόσο η άμυνα των Γερμανών προσαρμόστηκε γρήγορα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους “οικοδεσπότες” να έχουν το προβάδισμα των 9 πόντων (19-10).

Οι Γερμανοί “πάτησαν το πόδι στο γκάζι” στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με το πέρασμα του πενταλέπτου στη δεύτερη περίοδο, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 18 πόντους (32-14). Στο… χορό των πόντων είχε μπει και ο Βάγκνερ για τους γηπεδούχους και το Μαυροβούνιο δεν μπορούσε να βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με “νταμπλ σκορ” για τα “πάντσερ” (48-24) χάρη σε ένα εύστοχο δίποντο του Σρέντερ.

Το συγκρότημα του Ράντοβιτς άρχισε πιο “ζεστά” το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού. Με πρωταγωνιστές τους Πέρι και Ράντοντσιτς, το Μαυροβούνιο κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στους 14 πόντους (51-37, 24′). Η Γερμανία όμως βρήκε και πάλι λύσεις άμεσα χάρη στην εξαιρετική παρουσία του Σρέντερ στο παρκέ, ενώ παράλληλα βρήκε και κάποιους πόντους από τους Βάγκνερ και Γκίφεϊ. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τα “πάντσερ” να έχουν το +17 υπέρ τους (67-50).

Με τον Κέντρικ Πέρι να είναι ασταμάτητος, αλλά και τον Σιμόνοβιτς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” γρήγορα ένα 8-0 σερί, ρίχνοντας για πρώτη φορά μετά από την πρώτη περίοδο, τη διαφορά σε μονοψήφια μεγέθη (67-58, 32′). Παρά την πίεση του Μαυροβουνίου, οι Γερμανοί κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα υπέρ τους. Περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε, δυο βολές του Ντούμπλιεβιτς και ένα καλάθι του Μιχαΐλοβιτς, έφεραν τη διαφορά μόλις στους τρεις πόντους (80-77, 39′). Τότε, με ψυχραιμία από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” λόγω και του αντιαθλητικού που χρεώθηκε ο “μοιραίος” Κέντρικ Πέρι, αλλά και εξαιρετικές άμυνες, τα “πάντσερ” κατάφεραν να “καθαρίσουν” τη νίκη-πρόκριση, επικρατώντας στο τέλος με 85-79. Πλέον, η Γερμανία που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket, περιμένει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τσεχία.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-24, 67-50, 85-79

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντι Χέρμπερτ): Γκιφάι 2, Χόλατζ, Λο 14 (2), Ομπστ 9 (3), Σρούντερ 22 (2), Τάις 9, Τίμαν 9 (1), Φόγκτμαν 2, Βάγκνερ 14 (1), Βόλφαρτ – Μπότερμαν 4.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκο Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 5 (1), Ντούμπλιεβιτς 22 (2), Ίλιτς, Μιχάιλοβιτς 12 (2), Πέρι 25 (5), Πόποβιτς, Ράντοντσιτς 2, Ράντοβιτς, Σιμόνοβιτς 13 (2).