Είπαν την τελευταία λέξη οι Ιταλοί! (video)

Σε ένα από τα πιο δυνατά παιχνίδια της τέταρτης αγωνιστικής ημέρας του Ευρωμπάσκετ, η Ιταλία επικράτησε με 81-76 των Κροατών και πήρε προβάδισμα για την τρίτη θέση του ομίλου.

Οι δύο ομάδες όδευαν χέρι-χέρι στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Μιλάνο, έχοντας συνεχείς ανατροπές και εναλλαγές στο σκορ έως το φινάλε της αναμέτρησης. Η Ιταλία ήταν εν τέλει, αυτή που είχε τον τελευταίο λόγο στο προβάδισμα και πήρε την πρώτη της νίκη μετά από δύο διαδοχικές ήττες.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους Ιταλούς, που προηγήθηκαν με 10-2 στο 4′, με τον Μέλι να είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Γρήγορη αντίδραση από τους Κροάτες και με μπροστάρη τον Σάριτς έκαναν επιμέρους 8-2 για το 12-10 στο 7′. Η αντίδραση των Ιταλών ήρθε από τα τρίποντα των Μέλι και Ρίτσι με το δεκάλεπτο να κλείνει όμως στο 22-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με την Κροατία να απαντάει στα συνεχόμενα καλάθια των Φοντέκιο και Πολονάρα, με τους Μπογκντάνοβιτς και Χεζόνια να βρίσκουν λύσεις και κοντά και μακριά από το καλάθι των Ιταλών για το 28-29 στο 15′. Ένα μικρό ξέσπασμα της Ιταλίας της έδωσε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων, από το 28-31 στο 35-31 στο 17′, με το τρίποντο του Πολονάρα, για να οδηγηθούν στο ημίχρονο με το σκορ στο 42-34.

Στην επανάληψη οι Κροάτες εμφάνισαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Με τον Μπογκντάνοβιτς να συνεχίζει το κρεσέντο του και τον Σάριτς να δίνει λύσεις στο ριμπάουντ που δεν είχε η Κροατία στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Μουλαομέροβιτς ξέφυγε και με έξι πόντους 51-57 στο 32′, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 55-59 με καλάθι του Μένιον. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Κροάτες παρέμειναν σε θέση οδηγού, ωστόσο η Ιταλία κατάφερε να αντιδράσει και πήρε… κεφάλι στο σκορ για έναν πόντο (65-64). Εν συνεχεία, οι Ιταλοί πάτησαν περαιτέρω το… πόδι στο γκάζι και έφτασαν τη διαφορά στο +5 (72-67), όντας μία… ανάσα από τη νίκη. Η Κροατία απάντησε ξανά, έφτασε στο -1 (72-71), αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο παρέμεινε σε θέση οδηγού και πήρε τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-34, 55-59, 81-76