Έγραψε… ιστορία η ψυχωμένη Ιταλία

Η παθιασμένη “σκουάντρα ατζούρα” επικράτησε της Σερβίας με 94-86 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Την μεγαλύτερη έκπληξη στο φετινό Ευρωμπάσκετ πραγματοποίησε η Ιταλία, η οποία επικράτησε της Σερβίας με 94-86 στο Βερολίνο και την άφησε εκτός συνέχειας του τουρνουά. Εξαιρετικοί για τους νικητές οι Σπίσου, Μέλι, Φοντέκιο και Πολονάρα με 22,21,19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τους Σέρβους, ο “Joker” ήταν συγκινητικός με 32 πόντους και 13 ριμπάουντ.

H Ιταλία θέλησε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 7-4. Ωστόσο, η ομάδα του Πέσιτς, με δύο τρίποντα του Μαρίνκοβιτς και καλάθια των Μίτσιτς και Λούτσιτς έτρεξε ένα επιμέρους 12-0 και προηγήθηκε με 16-7 στο 5′. Με τρίποντο και φάουλ του Κάλινιτς κι ένα καλάθι του Γιόκιτς, οι “πλάβι” πήραν διψήφια διαφορά, 22-11. Η Ιταλία, με καλάθια των Ντατόμε και Μανιόν, μείωσε στους 6, 26-20 ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Σερβία να έχει τα ηνία και σταθερά διψήφια διαφορά, 42-30 στο 16′. Η “σκουάντρα ατζούρα” από εκείνο το σημείο και μετά αντέδρασε. Με μπροστάρη τον Φοντέκιο μείωσε σε 42-37 2.40 για το τέλος του ημιχρόνου. Η πολιορκία της Ιταλίας συνεχίστηκε και με δύο τρίποντα κατάφερε να μειώσει σε απόσταση ενός καλαθιού, 46-43 στο 19′. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 6 για την Σερβία, 51-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σερβία προσπαθούσε να διατηρήσει το προβάδισμα, αλλά το πάθος των Ιταλών και η αυταπάρνηση του έφερνε διαρκώς κοντά στο ματς. Η αποβολή του Ποτσέκο ήταν καθοριστική για την “σκουάντρα ατζούρα” που πείσμωσε και έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ. Το σκορ στο 30′ ήταν 68-66 για τους “πλάβι”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ιταλία σημείωσε τεράστια σουτ. Σπίσου και Πολονάρα τα… έβαζαν από παντού, ο Μέλι έκανε το παιχνίδι της ζωής του και η “σκουάντρα ατζούρα” προηγήθηκε με 12 πόντους, 82-70 5,21′. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Γιόκιτς έβαλε ένα τεράστιο σουτ περίπου από το κέντρο κερδίζοντας και το φάουλ. Ο Σέρβος σταρ του Ντένβερ, πάλευε μόνος μειώνοντας στους 8 ξανά, 86-78. Ωστόσο, το νερό είχε μπει στο αυλάκι, η Ιταλία ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη με 94-86.

O MVP

Ήρθε από το πάγκο και άλλαξε το ματς. Ο Μάρκο Σπίσου σημείωσε 22 πόντους (7/11 σουτ), μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα συγκεντρώνοντας 29 στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-45, 68-66, 86-94

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Νταβίντοβατς, Γκούντουριτς 2 (0/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 6 (2), Γιάραμαζ (0/3 σουτ, 5 ριμπάοηντ), Γιόκιτς 32 (6/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 14/15 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κάλινιτς 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούτσιτς 8 (0/3 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 8 (2), Μίτσιτς 16 (1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο), Μιλουτίνοβ 2.

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Μπιλίγκα, Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάνιον 2, Μέλι 21 (4/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παγιόλα 1 (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Πολονάρα 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίτσι 2, Σπίσου 22 (1/2 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 2/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τονούτ 5.