Αποχαιρέτησε με νίκη το Μιλάνο και τώρα… ντέρμπι

Η “οικοδέσποινα” Ιταλία κατάφερε να επιβληθεί άνετα της Μεγάλης Βρετανίας με 90-56 στο τελευταίο ματς των ομίλων του EuroBasket και τώρα ετοιμάζεται για τη φάση των “16”, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη Σερβία.

H Ιταλία άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και “έτρεξε” γρήγορα ένα 10-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Μέλι και Φοντέκιο. Η Μεγάλη Βρετανία όμως αντέδρασε σύντομα και με πρωτεργάτες της τον Έσον και τον Γουίτλ, κατάφερε να φέρει το ματς ξανά σε απόσταση… αναπνοής (12-14, 6′). Η “Σκουάντρα Ατζούρα” είχε διαρκώς το προβάδισμα υπέρ της και κατάφερε να κλείσει στο +9 την πρώτη περίοδο (20-29).

Η “οικοδέσποινα” δεν είχε καλή αμυντική λειτουργία στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και έτσι η ομάδα του “Νησιού” κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους τρεις πόντους (28-31, 13′). Σε εκείνο το σημείο όμως, η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο έβγαλε αντίδραση και κατάφερε λίγο πριν την ανάπαυλα να “εκτοξεύσει” ξανά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (37-27). Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να κρατούν τη διαφορά υπέρ τους στους δέκα πόντους (47-37) χάρη σε ένα τρίποντο που πέτυχε ο Μπαλτάσο περίπου δυο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ιταλία στο δεύτερο μέρος έδειξε πως ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και βελτίωσε την μέτρια αμυντική της εικόνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Τονούτ με μια όμορφη προσπάθεια ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (45-60, 25′) και έβαλε τα “θεμέλια” για τη νίκη. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την “Σκουάντρα Ατζούρα” να προηγείται με 13 πόντους διαφορά (54-67) χάρη σε ένα καλάθι του Ρίτσι.

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, “πάτησε το πόδι στο γκάζι”, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στη Μεγάλη Βρετανία. Λίγο πριν το φινάλε, ο Μάνιον με εύστοχο δίποντο, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους (56-87, 38′). Τα εναπομείναντα λεπτά του ματς είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι η Ιταλία πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στον όμιλο, που της δίνει την τέταρτη θέση και το… ραντεβού στη φάση των “16” με τη Σερβία. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 90-56.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 37-47, 54-67, 56-90

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Άντερσον 2, Κλαρκ, Χέσον 18 (4/10 τρίποντα), Ογκουνλέγε 5, Μόκφορντ 3, Νέλσον 7 (1), Ολασένι 6, Γουίτλ 12 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλαν 3.

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Μπαλντάσο 6 (2), Μπιλίγκα 6 (3/4 δίποντα), Ντατόμε 13 (3/4 τρίποντα), Φοντέκιο 18 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάνιον 2, Μέλι 11 (3/8 δίποντα), Παγιόλα 3 (1), Πολονάρα 5 (1), Ρίτσι 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σπίσου, Τεσιτόρι 5 (1), Τονούτ 9 (3/5 δίποντα).