Αλύγιστη Γαλλία, “έφυγε” για τα ημιτελικά (video)

Οι “τρικολόρ” άντεξαν στην πίεση των Ιταλών, στέλνοντας το ματς στην παράταση, εκεί που κατάφεραν να επιβληθούν με 93-85 και να πανηγυρίσουν την πρόκριση για τους “4” του Eurobasket. “Μοιραίος” ο Φοντέκιο, ο οποίος έχασε δυο σημαντικές βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας, πολύ σημαντική η συνεισφορά των Γκομπέρ και Ερτέλ για την ομάδα του Κολέ.

Την ευκαιρία να διεκδικήσουν μετάλλιο στο Eurobasket φέτος έχουν οι “μπλε”, καθώς κατάφεραν να επικρατήσουν των Ιταλών στον “έξτρα χρόνο” με 93-85. Η “Σκουάντρα Ατζούρα” μάλιστα που είχε τραβήξει τα βλέμματα, καθώς απέκλεισε τη Σερβία, έχασε σπουδαία ευκαιρία να βρεθεί σε τετράδα Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά από 17 ολόκληρα χρόνια. Στους “4” της διοργάνωσης, η Γαλλία θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Σλοβενία-Πολωνία.

O αγώνας

Η Γαλλία άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση παίρνοντας γρήγορα ένα προβάδισμα επτά πόντων (10-3, 4′) με πρωταγωνιστές τους δυο NBAer, Ρούντι Γκομπέρ και Εβάν Φουρνιέ. Η Ιταλία προσπάθησε να βρει λύσεις, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αρκετά “ζεστοί” πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους “τρικολόρ” να έχουν ευστοχήσει σε έξι σουτ τριών πόντων και να έχουν το προβάδισμα των επτά πόντων (27-20).

Μπορεί οι δυο ομάδες να μην άρχισαν με την ίδια ευστοχία στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο η ομάδα του Κολέ είχε σταθερά προβάδισμα με διψήφια… μεγέθη (33-22, 13′). Η “Σκουάντρα Ατζούρα” έτρεξε ένα 7-0 σερί με πρωτεργάτες της τους Σπίσου και Φοντέκιο, μειώνοντας αισθητά τη διαφορά. Οι Γάλλοι αντέδρασαν, “έσφιξαν” την άμυνά τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το +7 (38-31).

Η Γαλλία είχε την υπεροχή και στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, παίρνοντας πόντους κυρίως από τους Γκομπέρ και Γιαμπουσέλι. Παρά το γεγονός όμως πως οι “τρικολόρ” προηγήθηκαν με 9 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (45-36, 24′), οι Ιταλοί “πάτησαν το πόδι στο γκάζι”. Με κύριους εκφραστές τους Φοντέκιο, Σπίσου και Μέλι, η “Σκουάντρα Ατζούρα” κατάφερε να μειώσει και στο τέλος να προσπεράσει στο σκορ, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με +6 (62-56).

Παρά την επιθετική “αφλογιστία” των δυο ομάδων στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Γάλλοι βρήκαν τις λύσεις να πλησιάσουν ξανά στο σκορ. Η Ιταλία κατάφερε περίπου δυο λεπτά πριν το φινάλε να προηγηθεί με +7 πόντους διαφορά (75-68) χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Σιμόνε Φοντέκιο, ωστόσο η ομάδα του Κολέ είχε και πάλι απάντηση. Ένα κάρφωμα του Γκομπέρ, μια ενέργεια του Φουρνιέ και ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του Τάρπεϊ, έδωσε την ευκαιρία στους “τρικολόρ” να στείλουν το ματς στην παράταση, χάρη σε δυο άστοχες βολές του Φοντέκιο και μια ατομική ενέργεια του Ερτέλ που ισοφάρισε το ματς. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Φουρνιέ που μέτρησε 3/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 2/2 βολές.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο αστέρας του ΝΒΑ, Ρούντι Γκομπέρ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με double-double έχοντας 19 πόντους με 8/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές και προσθέτοντας ακόμα 14 ριμπάουντ. Στο πλευρό του με αξιώσεις στάθηκε ο Ερτέλ με 20 πόντους και 8 ασίστ, αλλά και ο Γιαμπουσέλι με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20 38-31, 56-62, 77-77κ.α., 93-85α’ παρ.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί, Φαλ 1, Φουρνιέ 17 (3/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκομπέρ 19 (8/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Ερτέλ 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 0/1 βολή, 8 ασίστ, 3 λάθη), Λουαού – Καμπαρό 13 (3/4 τρίποντα), Εμπαγιέ, Οκομπό, Πουαριέ, Ταρπέι 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 15 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Μπιλίγκα, Ντατόμε 12 (4/9 τρίποντα), Φοντέκιο 21 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάνιον 4, Μέλι 10 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παγιόλα (5 ασίστ), Πολονάρα 9 (4/10 σουτ, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Ρίτσι 4, Σπίσου 21 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τονούτ 8 (0/3 τρίποντα).