Αφιλόξενη Γερμανία, “διέλυσε” τη Γαλλία

Η οικοδέσποινα ήταν επιβλητική κόντρα στους “τρικολόρ” στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου του Eurobasket και επικράτησε σχετικά άνετα με 76-63.

Η Γερμανία έδειξε τα… δόντια της στην πρεμιέρα του Eurobasket και επιβλήθηκε στην “Λάνξες Αρένα” της Γαλλίας με 76-63. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 17 πόντους, ωστόσο δεν κατάφερε να παρουσιάσει καλό πρόσωπο τόσο στην επίθεσή της, όσο και στην άμυνα.

Η βραδιά φυσικά ήταν αφιερωμένη στον Ντιρκ Νοβίτσκι, του οποίου η φανέλα αποσύρθηκε στον “ουρανό” του γηπέδου, τιμώντας έτσι τον Γερμανό σταρ του “μαγικού κόσμου” του ΝΒΑ για την προσφορά του με την Εθνική Γερμανίας.

Το ματς άρχισε με αρκετή νευρικότητα και από τις δυο πλευρές, με αποτέλεσμα να υπάρχει φοβερή αστοχία εκατέρωθεν. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στην αναμέτρηση, η Γαλλία πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 7-4 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γιαμπουσέλι και Γκομπέρ. Η Γερμανία απάντησε σύντομα με ένα γρήγορο 5-0 σερί. Τα “πάντσερ” πήραν και προβάδισμα πέντε πόντων (15-10, 8′) με πρωτεργάτες τους Γιοχάνες Τίμαν και Νίελς Γκίφεϊ. Οι “τρικολόρ” απάντησαν με τρίποντο του Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό, ωστόσο η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +4 για την οικοδέσποινα χώρα (17-13).

Οι Γερμανοί άρχισαν πιο “ζεστά” και στη δεύτερη περίοδο. Ένα τρίποντο του Λο και μια προσπάθεια του Βόιγκτμαν έδωσαν το ισχνό προβάδισμα στα “πάντσερ” (18-22, 13′). Η ομάδα του Βενσάν Κολέ δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεσή της και έτσι η Γερμανία προηγήθηκε μέχρι και με εννιά πόντους διαφορά (20-29, 15′). Με πρωταγωνιστές τους Μαλεντόν και Γιαμπουσέλι, οι Γάλλοι κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ (27-31, 18′). Ο Ερτέλ μάλιστα με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στον πόντο για την ομάδα του, ωστόσο η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ, “έτρεξε” ένα 7-0 σερί με τέσσερις πόντους του Γκίφεϊ και ένα τρίποντο του Σρούντερ.

Η Γαλλία άρχισε πιο δυναμικά το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και με ένα 8-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Γιαμπουσέλι που πέτυχε και τους οκτώ, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (39-38, 24′). Σε εκείνο το σημείο, τα “πάντσερ” “έσφιξαν” την άμυνά τους και βρήκαν κάποιες λύσεις στον επιθετικό τους τομέα με τον Λο πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, αλλά και τον Σρούντερ με τη δημιουργία του. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα, η οικοδέσποινα αύξησε τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (43-54, 39). Το τρίποντο του Γκίφεϊ έδωσε “αέρα” 14 πόντων στη Γερμανία (43-57) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Παρά την πίεση των “τρικολόρ” στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Γερμανοί κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα πάνω από τους δέκα πόντους. Με μια ατομική ενέργεια του Πουαριέ, η Γαλλία κατάφερε να “ρίξει” τη διαφορά σε μονοψήφια μεγέθη (62-53, 35′). Περίπου δυο λεπτά πριν το φινάλε, οι οικοδεσπότες ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη με ένα τρίποντο του Τάις που ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (74-59). Το ματς ολοκληρώθηκε στο 76-63 υπέρ των “πάντσερ”, που ξεκίνησαν πολύ δυναμικά τη διοργάνωση στο “σπίτι” τους.

Ο MVP

Ο Γιοχάνες Τίμαν ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Γερμανών, καθώς τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μάοντο Λο με 13 πόντους, όσους πρόσθεσε και ο Νίελς Γκίφεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-38, 43-57, 63-76

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Οκομπό (0/4 σουτ), Εμπαγιέ, Λουγαγού-Καμπαρό 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ερτέλ 6 (8 ασίστ), Γιαμπουσελέ 18 (2), Φουρνιέ 7 (2/10 σουτ, 0/6 τρίποντα), Μαλεντόν 6, Πουαριέ 8, Αλμπισί, Ταρπέι 2, Γκομπέρ 11 (12 ριμπάουντ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Λο 13 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκιφάι 13 (3), Γουίλερ-Μπαμπ 3 (1), Φόγκτμαν 6 (6 ριμπάουντ), Βάγκνερ 8, Τάις 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σρούντερ 11 (4/14 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Βόλφαρθ-Μπότεμαν, Τίμαν 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ομπστ