Η ποιοτική Αμερική επικράτησε της φιλότιμης Ελλάδας

Ήττα για την Εθνική μας ομάδα στο προτελευταίο φιλικό πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ασίας, κόντρα στις Ηνωμένες Πολιτείες, στο Άμπου Ντάμπι, με τελικό σκορ 108-86.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ταξίδεψε στην πρωτεύουσα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, για να δώσει τα δύο τελευταία του φιλικά προετοιμασίας, πριν την έναρξη του Mundobasket. Το πρόγραμμα προέβλεπε η Εθνική Ελλάδος να αγωνιστεί σήμερα, Παρασκευή (18/08), με την Αμερική, με την οποία θα κοντραριστεί σε 10 μέρες ξανά για το Παγκόσμιο, και αύριο, Σάββατο (19/08), με την Γερμανία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντιμετώπισε την αμερικανική “αρμάδα”, όπως όριζε το φιλικό διήμερο “τουρνουά”, αποκομίζοντας την τρίτη διαδοχική της ήττα σε φιλική αναμέτρηση. Η Εθνική μας, όχι μόνο ήταν “άστοχη” στην “Etihad Arena”, αλλά διένυσε και κακή βραδιά αμυντικά.

Η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ νωχελικά, αφού οι Η.Π.Α. επιβλήθηκαν με κάτι λιγότερο από double σκορ, μόλις στην λήξη της πρώτης περιόδου (32-15). Η “Επίσημη Αγαπημένη” δεν είχε αντίδραση στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά είχε στο δεύτερο, στο οποίο και μείωσε την διαφορά στους επτά πόντους, με κυριότερο όπλο το τρίποντο (36% μέχρι τα 15′ πρώτα λεπτά τις αναμέτρησης). Παρ’ ολ’ αυτά, η ομάδα του Στιβ Κερ ήξερε πως να ανακτήσει τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Μπρίτζες επανάφερε την διαφορά στους 11. Οι Αμερικανοί έτρεξαν γρήγορα το γήπεδο και με αιφνιδιασμό, ευστόχησαν στις βολές και διαχειρίστηκαν την διαφορά, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου σε 52-41, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με περισσότερη αυτοπεποίθηση από τους Έλληνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και φαινομενικά κύλησε με τους ίδιους ρυθμούς, υπήρχαν “εκρήξεις” από ελληνικής πλευράς, που αποτελούν θετικά στοιχεία, τα οποία αν υιοθετούν βαθύτερα από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, θα ανέβουν οι πιθανότητές μας για την καλύτερη δυνατή πορεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης εμφανίστηκε βελτιωμένος καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα από τον Τόμας Γουόκαπ, αλλά και ολόκληρο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να μπλοκάρει τους Αμερικανούς σε περιφέρεια και ρακέτα, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 86-67.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο εντυπωσιακό από τη μεριά των Η.Π.Α., αφού έσπασαν το φράγμα των 100 πόντων, με την διαφορά να παραμένει στους 20 σταθερά. Η συγκέντρωση από τον ελληνικό πάγκο χάθηκε τελείως στα τελευταία λεπτά και αυτό φάνηκε στο τελικό σκορ του παιχνιδιού (108-86).

Αύριο, Σάββατο (19/08, 19:00), η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει την Γερμανία στο Άμπου Ντάμπι, στο πλαίσιο της τελευταίας φιλικής αναμέτρησης πριν την έναρξη του Mundobasket 2023.//ΓΚ.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 85-67, 108-86

Ελλάδα (Ιτούδης): Παπαπέτρου 9 (2), Μήτογλου 4, Παπαγιάννης 11 (2), Λούντζης 9 (1), Γουόκαπ 11 (3), Αντετοκούνμπο Θ. 4, Λαρεντζάκης 10 (1), Ρογκαβόπουλος 12, Τσαλμπούρης 2, Καλαϊτζάκης Π. 12, Μποχωρίδης 2, Μωραϊτης.