Έσωσε την… παρτίδα στο τέλος η Εφές

Η Βιλερμπάν βρισκόταν μπροστά στο σκορ για 37 λεπτά, όμως οι Τούρκοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να επικρατήσουν με 78-72 των Γάλλων στο “Σινάν Ερντέμ”. Οι γηπεδούχοι ισοβαθμούν, πλέον, στην 8η θέση με τη Ζαλγκίρις Κάουνας (9-8), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-11.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ παρατάχθηκε μόλις με 10 παίκτες, καθώς οι Τάιους, Ρισασέ και Μάθιους είναι τραυματίες, ενώ ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε στη διάθεση του τους Λάρκιν και Μπαλμπάι. Οι πρωταθλητές Γαλλίας φαινόταν πως θα πάρουν μια δύσκολη και σημαντική νίκη, όμως η Αναντολού Εφές ήταν ψυχραιμότερη και πιο εύστοχη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν “σκληρή” άμυνα και να μην τους επιτρέπουν εύκολα καλάθια (6-4, 3′). Η Βιλερμπάν έδειχνε να πατάει καλύτερα στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 12-10 (7′), χάρη σε ωραίο τελείωμα του Πολίτε. Oι Τούρκοι, παρόλο που δεν πραγματοποίησαν καλό πρώτο δεκάλεπτο, βρίσκονταν πίσω μόλις με δύο πόντους (19-17).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν στον ίδιο ρύθμο, όσο η Αναντολού Εφές δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά (26-22, 13′). H Βιλερμπάν είχε βρει τον τρόπο και στις δύο μεριές του παρκέ, με τους γηπεδούχους να μην “πατάνε” καλά και τη διαφορά να ανεβαίνει στους έξι (32-26, 17′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Γάλλους να προηγούνται με 36-29.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα στο παρκέ όχι μόνο δεν άλλαξε για την Εφές, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 10 πόντων (44-34, 23′). Ο Βασίλιε Μίτσιτς… ανέλαβε δράση και οι Τούρκοι μείωσαν στους πέντε τη διαφορά (51-46, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Βιλερμπάν να εξακολουθεί να βρίσκεται μπροστά (58-52).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να ισοφαρίσουν, αρχικά, την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, όμως το προβάδισμα παρέμενε (63-58, 33′). Η Εφές πήρε… μπρος και με ένα καλό σερί μείωσε στον πόντο (68-67, 37′). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, όντας πιο εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία, κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση μετά… κόπων και βασάνων (78-72).

O MVP

Ο Γουίλ Κλάιμπερν συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους (9/12 βολές, 3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα στα 27:48 λεπτά που αγωνίστηκε.//

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-36, 52-58, 78-72

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Μπομπουά 13, Μπράιαντ 10, Γκαζί, Κλάιμπερν 15, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 22, Εμπαγιέ 7, Πολονάρα 2, Ζίζιτς 4, Ντάνστον 3

Βιλερμπάν (Τι Τζέι Πάρκερ): Πολίτε 2, Νουά 5, Καουντί 4, Ντιό 6, Ντε Κολό 12, Φαλ 10, Λάιτι 12, Ομπασοχάν 5, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 10, Πονς 6