«Ερυθρόλευκος θρίαμβος», μια νίκη μακριά από τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 87-54 στον τρίτο τελικό της Α1 Γυναικών και πλέον απέχει μια μόλις επικράτηση από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τον απόλυτο έλεγχο είχε σήμερα ο Ολυμπιακός στα βοηθητικά του ΣΕΦ, πανηγυρίζοντας μια άνετη αλλά ταυτόχρονα και πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στη σειρά των τελικών κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλό του.

Το παιχνίδι άρχισε με αρκετή ένταση και σύντομα ο Ολυμπιακός πρωταγωνίστησε στο παρκέ. Οι παίκτριες του Ζίμπατς βρήκαν λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, ελέγχοντας παράλληλα και τα ριμπάουντ. Με το σκορ να είναι στο 7-5 υπέρ των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκες», έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-1 (22-6) για την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Το «φράγμα» των 10 πόντων κατάφερε να ξεπεράσουν οι «πράσινες» μετά από 14 λεπτά αγώνα, με τον Ολυμπιακό όμως να παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ. Λίγο αργότερα, ένα καλάθι της Μισέλ Πλουφ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σήμερα στους 20 πόντους (32-11). Η κατάσταση δεν άλλαξε και έτσι το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 43-21 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να βρει λύσεις στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου από την Σεκόια Χολμς και την Όλγα Χατζηνικολάου, ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα είχαν τον έλεγχο του ματς. Η Κριστίν Βιτόλα προσέφερε σημαντικές λύσεις για τις «πράσινες», μειώνοντας για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα στους 17 πόντους (56-39, 29′). Η τρίτη περίοδος όμως ολοκληρώθηκε με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 58-39 δια χειρός Σταμολάμπρου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Στην εξίσωση των σκόρερ πέρασαν και οι Μπουντούρη και Αλεξανδρή, με τον Ολυμπιακό να παίρνει διαφορά ασφαλείας. Λίγο πριν το φινάλε του παιχνιδιού, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και στους 30 πόντους (79-49) με ενέργεια της Νικολοπούλου. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 87-54, με τις παίκτριες του Ζίμπατς να πανηγυρίζουν μια εμφατική νίκη και πλέον απέχουν ένα μόλις θετικό αποτέλεσμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Μαγκλογιάννης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6 (8 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 21 (5/8 τρίποντα), Σταμάτη 8 (2), Αλεξανδρή 7 (1), Σπυριδοπούλου 7 (1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16 (7/10 δίποντα), Φουράκη 2, Δίελα 1, Βαμβακά 1, Βίτολα 16 (5/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάμπλιν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 12 (3/10 δίποντα), Φιτζέραλντ 12 (2/4 δίποντα, 3 κλεψίματα), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13 (3/4 τρίποντα), Μυλωνάκη, Χολμς 10 (2), Χατζηνικολάου 2.