Ερυθρόλευκος… περίπατος στην Πάτρα! (video)

Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανική πρεμιέρα στην Basket League, καθώς επικράτησε με 87-61 του Απόλλωνα Πάτρας και ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Όντας αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση, οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν του Απόλλωνα Πάτρας, εκκινώντας με εξαιρετικό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στη φετινή σεζόν της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Βεζένκοβ με 20 πόντους, ενώ για τους Πατρινούς πρωταγωνίστησε ο Ομάρ Καλχούν με 11 πόντους.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Οι Πειραιώτες έπαιρναν διαρκώς το προβάδισμα, ωστόσο οι Πατρινοί έβρισκαν τρόπους να απαντήσουν, προκειμένου να μη ξεφύγει το σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” έβρισκαν λύσεις κυρίως με τους Μπλακ και Πίτερς στην επίθεση, ενώ ο Καλχούν αποτελούσε απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων. Όμως, μέσα σε δύο λεπτά, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και ξέφυγε στο +11 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε 18-26.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και έφτασε αρχικά τη διαφορά στους 14 πόντους (20-34). Ο Απόλλων αδυνατούσε να βρει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς από τη μία ήταν άστοχος και από την άλλη δεν μπορούσε να περιορίσει το σκορ του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +22, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και έθεσαν γερά τις βάσεις για μία άνετη νίκη. Στα λεπτά που απέμεναν, οι Πατρινοί ροκάνισαν τη διαφορά στους 15 πόντους, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε το ημίχρονο, ούσα μπροστά στο σκορ για 17 (33-50). Μάλιστα, οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο μέρος με 8/12 τρίποντα, όντας “καυτοί” από τα 6,75μ.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε… φορτσάτος και θέλησε να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά. Με δίποντα των Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και δύο τρίποντα του Βεζένκοβ, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν τη διαφορά στους 26 πόντους (37-63). Η ομάδα της Πάτρας δεν μπορούσε να μειώσει εκ νέου, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” είχαν βρει ρυθμό, τόσο εντός της ρακέτας, όσο και από την περιφέρεια. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν… φρέναρε και ανέβασε περαιτέρω τον δείκτη του σκορ, κλείνοντας την περίοδο στο +33 (42-75).

Ο Απόλλων Πάτρας βρήκε πόντους στο τρανζίσιον στην τέταρτη περίοδο και μείωσε τη διαφορά έως κα τους 24 πόντους (53-77). Με πέντε λεπτά να απομένουν, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε συγκριτικά με τις διαδοχικές επιθέσεις που υπήρχαν στα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα, όμως οι Πειραιώτες διατηρούσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί εν τέλει με

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87

Ο MVP

O Σάσα Βεζένκοβ ήταν καθοριστικός για τον Ολυμπιακό και αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του, αλλά και του αγώνα. Ο 27χρονος φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στην Πάτρα, έχοντας 20 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γκρίφιν 7 (1), Ντέιβις 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Μπόγρης 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας 2 (0/5 σουτ, 2/4 βολές, 3 ασίστ), Καλχούν 11 (3/6 τρίποντα), Βησσαρίου 2, Σιλά 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Χέινς – Τζόουνς 7 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κογιώνης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 10 (2).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, ασίστ), Βεζένκοβ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 10 (2/6 τρίποντα), Μπλακ 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές), ΜακΚίσικ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 2 (1/5 σουτ), Λαρεντζάκης 10 (2), Κολοβέρος 2, Πάπας 6 (1), Σλούκας 6 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπόλομποϊ 2 (1/5 δίποντα).