Επιβλητική Κίνα με ανατροπή κόντρα στην Ανγκόλα

Πρώτη νίκη για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των Κινέζων, στο πλαίσιο των θέσεων 17-32 για το Mundobasket 2023, επικρατώντας της Ανγκόλα με 83-76.

Με φόντο την κατάταξη των ομάδων από την 17η θέση μέχρι την 32η του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ αντιμετώπισε η Ανγκόλα την Κίνα, που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, με το σκορ πρώτου περιόδου να λήγει 27-24. Με μπροστάρη τον Κάιερ Λι, φόργουορντ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, η Κίνα ισοφάρισε σε 45-45 στο ημίχρονο.

Ο Τζίνκιου Χου έκανε ακόμα εντονότερη την παρουσία του στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Κινέζους να διαμορφώνουν διαφορά τάξεως 10 πόντων (69-59). Η διαφορά διευρύνθηκε στους 13, αλλά με το άκουσμα της τελευταίας κόρνας έμεινε στους 7, για το τελικό σκορ 76-83.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Τζίνκιου Χου, σκοράροντας 20 πόντους, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ, ενώ ο Κίλντε Ντουντάο ήταν ο καλύτερος από μεριάς της Ανγκόλας (17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ).//ΓΚ