Επιβλήθηκε με 100άρα και έκανε το 1-0 ο Παναθηναϊκός (video)

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 109-79 του Άρη και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά των πλέι οφς της Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα «έσφιξε» την άμυνα της, είχε… ποικιλία στην επίθεση και έφτασε σε άνετη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Μπάσκετ Λιγκ.

Ο αγώνας:

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκαν οι «πράσινοι» στο παιχνίδι, o οποίος προηγήθηκε με 16 πόντους στο 20-4. Από νωρίς η διαφορά αυξήθηκε στους 20 πόντους με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-13. Αυτή η διαφορά, έδωσε τη δυνατότητα στον Βόβορα να δοκιμάσει παίκτες και να αποκτήσει ρυθμό ενόψει τη συνέχειας.

Η υπεροχή του Παναθηναϊκού ήταν εμφανής και στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 30 πόντους στο 50-20 μετά από ένα σερί 10-0. Το ημίχρονο έληξε με τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ, στο 52-24, όντας ο κυρίαρχος του γηπέδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το «τριφύλλι» εμφανίστηκε πιο χαλαρό στον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας τον Άρη να επανέλθει και να μειώσει τη διαφορά σε 54-32. Οι παίκτες του Βόβορα, αντέδρασαν έκαναν το 64-39, με την Τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 80-49.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν έριξε ρυθμούς, συνέχισε δυνατά, με τον Σίβα να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι και να ολοκληρώνει το παιχνίδι στο +30 με τελικό σκορ το 109-39.

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν νικηφόρα ένα εξαιρετικό παιχνίδι και έκαναν το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Μπάσκετ Λιγκ κόντρα στον Άρη

Τα δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79.

O MVP: Ο αρχηγός της ομάδας, Ιωάννης Παπαπέτρου, με 19 πόντους.