Ρεσιτάλ επίθεσης και άνετο πέρασμα από τη Ρόδο (video)

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε μία καλή προπόνηση ενόψει Εφές (26/10, 22:00, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) το παιχνίδι με τον Κολοσσό στο “νησί των Ιπποτών”, καθώς οι Πειραιώτες πέτυχαν την πρώτη τους 100άρα στη σεζόν και πήραν μία άνετη νίκη (102-59) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν το ματς με μεγάλη ευστοχία από την περίμετρο, με τους Πίτερς και Παπανικολάου να γίνονται οι αποδέκτες των περισσότερων επιθέσεων και να δίνουν από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Από την άλλη, μόνο ο Κολοβέρος βρήκε στόχο για τους “θαλασσί” στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγούνται με 12-5 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στο 8′ ο Ολυμπιακός έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 19-7. Οι Πόλεϊ και Γιόργκενσεν έδωσαν ανάσα επιθετικά για τον Κολοσσό, πριν το τέλος του δεκαλέπτου, που βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +14 (26-12) με τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος.

Καλή αρχή για τους γηπεδούχους στη δεύτερη περίοδο, καθώς πέτυχαν τέσσερις συνεχόμενους πόντους και μείωσαν σε 26-16. Οι Πειραιώτες χρειάστηκαν σχεδόν δύο λεπτά να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι, αλλά η παρουσία των Μιλουτίνοφ και Λαρεντζάκη στο παρκέ, εκτόξευσε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έτρεξαν επιμέρους 14-2, με τον Μπραζντέικις να διαμορφώνει το 40-18 στο 16ο λεπτό. Προς το φινάλε του ημιχρόνου, οι Ροδίτες ανέβασαν την παραγωγικότητά τους, βρίσκοντας πόντους από τους Σίμονς, Κολοβέρο και Μπράικοβιτς, ωστόσο ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-28.

“Καυτό” ξεκίνημα από τους “ερυθρόλευκους” στο δεύτερο μέρος, με τους Κάνααν και Γουίλιαμς-Γκος να πετυχαίνουν τρία συνεχόμενα τρίποντα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χάρισαν ένα επιθετικό ρεσιτάλ στη Ρόδο με το σκορ στο 61-32 στο 24′. Κυριαρχικός ο Μιλουτίνοφ κάτω από τις δύο ρακέτες και ο Ολυμπιακός έφθασε στο +35 (67-32). Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους και με τρίποντο του Μπραζντέικις οι φιλοξενούμενοι είχαν νταμπλ σκορ με 72-36 στο 29′, ενώ το μακρινό σουτ του Πίτερς διαμόρφωσε το 77-38 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι στην αναμέτρηση και άπαντες περίμεναν να μάθουν το τελικό σκορ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άνοιξε πολύ το ροτέισον, ο Γιώργος Τανούλης έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα, ο Τζόρτζ Πάπας αγωνίστηκε για 14:14. Κάπως έτσι ο Κολοσσός βρήκε την ευκαιρία να αυξήσει την παραγωγικότητά του και το επιμέρους 25-21 του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο διαμόρφωσε το τελικό 102-59.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 28-49, 38-77, 59-102

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 10 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος 13 (5 ασίστ), Μπραΐκοβιτς 10 (4 ριμπάουντ), Σίμονς 6, Πόλεϊ 3, Γιόργκενσεν 5, Παπαγιάννης 2, Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 1, Μπιλλής, Καμαριανός, Γόντικας 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (4 ασίστ), Κάναν 3, Φαλ 11 (5/5 δίποντα), Παπανικολάου 12 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 13 (3/4 τρίποντα), Λούντζης 5 (3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (2/4 τρίποντα), Πάπας 5, Μπραζντέικις 8 (3 ασίστ), Μιλουτίνοφ 13 (6 ριμπάουντ), Τανούλης 4.//ΜΠ.