Επιθετική ραψωδία και πρόκριση για τον Προμηθέα

Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε το 2/2 απέναντι στην Λε Μαν επικρατώντας με 91-78 και την Αχαϊκή ομάδα να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας φιλοξένησε την Λε Μαν στην “ρεβάνς” της πρώτης αναμέτρησης, με την Αχαϊκή ομάδα να παίρνει μια σημαντική νίκη για την συνέχεια της διοργάνωσης. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ήταν καταιγιστικοί, καθώς προηγήθηκαν με 18 πόντους (30-12) δείχνοντας από την αρχή της αναμέτρησης ποια θα είναι η ομάδα με τα ηνία της αναμέτρησης. Στη δεύτερη περίοδο απλά διατήρησαν την διαφορά που είχαν φτιάξει στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κάουαν να δίνει άλλη μια παράσταση πετυχαίνοντας 16 πόντους μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ της δεύτερης περιόδου έκλεισε στο 48-29 με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Στο δεύτερο μέρος  οι Πατρινοί δεν έριξαν τον ρυθμό τους σε κανένα διάστημα της περιόδου συντηρώντας την διαφορά που είχαν από τα πρώτα λεπτά. Ο Χέιλ και ο Τζόουνς έδωσαν λύσεις στους συμπαίκτες τους, καθώς ο Κάουαν έδειξε πως ήθελε μερικές ανάσες για να μείνει εκτός παιχνιδιού. Οι Γάλλοι δεν έδειξαν καμία στιγμή στην τρίτη περίοδο πως μπορούσαν να αλλάξουν την μοίρα τους, με τον Προμηθέα να είναι άρτιος επιθετικά. Το σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 75-54, με μια περίοδο να απομένει για να πάρουν την πρόκριση οι Πατρινοί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση, χωρίς να δείξουν κούραση και στο τέλος όλα έδειχναν διαδικαστικά. Το τελικό 91-78 έστειλε τον Προμηθέα στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, με τους Γάλλους να μην έχουν καμία απάντηση σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 48-29, 75-54, 91-78

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 21 (3/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χέιλ 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές), Τζόουνς 17 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ρέινολντς 8 (2), Στίβενς 7 (3/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπαζίνας 9 (3/4 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόφι 2 (6 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 3 (4 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ)

ΛΕ ΜΑΝ (Ντελόρ): Τζασραμπαγέ, Χάτζινς 9 (1), Τζόουνς 10 (2), Λούις 10 (2), Σβαρτς 16 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαβούγκμπε 4, Ναράς 21 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Εντογέ 2, Γεγκέτ 6 (3/5 δίποντα, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)