Επιστροφή στις νίκες με… υπογραφή Μότλεϊ

Η Φενέρμπαχτσε των Δημήτρη Ιτούδη και Νικ Καλάθη, κατάφερε να επιβληθεί στην έδρα της επί του Ερυθρού Αστέρα με 93:79 για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Στην κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε στο “σπίτι” της με 93:79 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, βγάζοντας… αντίδραση μετά την ήττα της απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Πλέον, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 6-1, εν αντιθέσει με τους Σέρβους που υποχώρησαν στο 1-6 και την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις και απέκτησαν γρήγορα μια διαφορά “ασφαλείας” (18:6, 6′), ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με πρωταγωνιστές τους Μπέντιλ και Νέντοβιτς, “κλείνοντας” έτσι στον πόντο την πρώτη περίοδο (24:23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες συνέχισαν με παρόμοιο ρυθμό και πολλές “μάχες” στο παρκέ. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 42:41 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι όμως δεν είχαν πλέον το… μομέντουμ στον αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο του ματς, παρά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς. Σημαντικός παράγοντας για τη Φενέρ ήταν ο Μότλεϊ, ο οποίος κυριαρχούσε και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Οι Τούρκοι μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο… ξέσπασαν. Συγκεκριμένα, με διαδοχικά τρίποντα από τους Γκούντουριτς, Καλάθη και Μαχμούτογλου, το σκορ “ξέφυγε”, με τους γηπεδούχους στο τέλος να επικρατούν με 93:79.

O MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ, ο οποίος τελείωσε το ματς στους 25 πόντους και τα 10 ριμπάουντ, μετρώντας 10/13 δίποντα και 5/6 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 24:23, 42:41, 66:57, 93:79

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Λεζκάνο, Τεπενιέ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 25 (10/13 δίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιρσέν, Χαζέρ, Γουίλμπεκιν 1 (0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ααίστ, 2 λάθη), Μαχμούτογλου 20 (1/2 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ-Ντέιβις 10 (6 ριμπάουντ), Πιέρ 10 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 17 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπούκερ (4 ριμπάουντ), Καλάθης 8 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Λαζάρεβιτς 6, Λάζιτς 5, Μάρτιν 3, Ιβάνοβιτς 6, Νέντοβιτς 17 (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κούζμιτς 9 (6 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 8, Μπέντιλ 12 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ). //