Επιστροφή με… περίπατο για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Η διακοπή των εθνικών ομάδων φαίνεται πως δεν επηρέασε τις “πράσινες” και τις “ερυθρόλευκες”, οι οποίες είχαν εύκολο μεσημέρι και επικράτησαν της Ελευθερίας Μοσχάτου (79-48) και του ΠΑΟΚ αντίστοιχα (80-50), στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας τις διαθέσεις του και… φόρτωσαν με καλάθια τις φιλοξενούμενες, ενώ παράλληλα πήγαν πολύ καλά αμυντικά κάτι που μαρτυρά το 22-10 της πρώτης περιόδου. Περίπου ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη να ανεβάζει τη διαφορά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 40-22.

Στην τρίτη περίδο το “τριφύλλι” συνέχισε να σκοράρει και παρότι η ομάδα του Μοσχάτου  προσπάθησε να βγάλει αντίδραση επιθετικά, η διαφορά… εκτοξεύτηκε στο 62-37. Η τέταρτη περίοδος ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό 79-48 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-22, 62-37, 79-48

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 10, Ζιάκα 2, Κωτούλα 7, Παυλοπούλου 8, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 9, Παλάσκα, Χριστινάκη 12, Κάρτερ 17, Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 10

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 6, Στούπα 6, Καρακασίδου 5, Νάτσκου 6, Σταμάτη 5, Παπαποστόλου 3, Ντιόπ 2, Μπρούερ 13, Ταμπάκου 2

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-0, με τρίποντο της Αγιούσο, με τη Σύρρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 12-2), με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Η Σταμάτη διαμόρωσε, με τρίποντο, το 25-8 της πρώτης περιόδου. Στο 4:46′ του δεύτερου δεκάλεπτου, η Σύρρα έδωσε… αέρα 25 πόντων (36-11) στις φιλοξενούμενες, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-19.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η Νικολοπούλου έκανε το 44-21, με τη Σταμολάμπρου, στο 29′, να πετυχαίνει τρίποντο για το 57-35 των “ερυθρόλευκων”. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά για 19 (57-38). Δυνατά ξεκίνησαν και την τελευταία περίοδο οι νταμπλούχες Ελλάδας, αφού με τρίποντο της Νικολοπούλου πήραν προβάδισμα 24 πόντων (62-38), ενώ η Σταμολάμπρου έκανε το 74-41, 4:40′ πριν από το φινάλε. Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν, εν τέλει, με 80-50 του ΠΑΟΚ.//

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 19-40, 38-57, 50-80

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 6, Κιολέογλου, Στεφανάκη 2, Κατσαμούρη, Γουίλιαμς 7, Γουίλσον 14, Καρλάφτη 6, Πέρι 2, Κολλάτου 13

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 17, Σταμάτη 10, Αγιούσο 7, Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα 5, Γκούσταφσον 22, Νικολοπούλου 9, Δίελα, Αυτζή, Σουκ