Επικράτησε η Ζαλγκίρις σε ματς… θρίλερ

Οι Λιθουανοί, κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη, με 68-65 απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια, για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague. Αυτή η επικράτηση, ήταν και η πρώτη τους στη διοργάνωση.

Η Ζαλγκίρις υποδέχθηκε την Βίρτους Μπολόνια στη “Ζαλγκίρις Αρένα” για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague, για τη regular season. Η ομάδα από το Κάουνας, κατάφερε να κερδίσει, μετά από ένα δραματικό φινάλε και να κατακτήσει την πρώτη της νίκη στην Euroleague, την ημέρα της απόσυρσης της φανέλας του Παούλιους Γιανκούνας.

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ένα σερί 6-0, πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έφτασε να μειώσει σε 13-6, μέχρι να ξαναπάρει τη σκυτάλη η φιλοξενούμενη ομάδα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και 10 πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 19-10, δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου 10λεπτου. Οι γηπεδούχοι, βρήκαν ένα μικρό σερί τεσσάρων πόντων, αλλά η πρώτη περίοδος έληξε, με τη Βίρτους να έχει διαφορά οκτώ πόντων και συγκεκριμένα με το σκορ να είναι 24-16.

Το δεύτερο 10λεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά, έφτασαν τη διαφορά στους 12 πόντους, για το 34-22. Στη συνέχεια η Ζαλγκίρις με ένα σερί 5-0 μείωσε τη διαφορά στους επτά, με την ομάδα από το Κάουνας να δείχνει μία καλύτερη εικόνα στη συνέχεια της δεύτερης περιόδου. Ο Μίκι συνέχισε να είναι καθοριστικός, φτάνοντας τους 14 πόντους, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Μπραντζέικις με 7, κράτησε “όρθια” την ομάδα του. Στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες είχαν διαφορά επτά πόντων, με τη Βίρτους να προηγείται με 38-31.

Με την επιστροφή στο παρκέ από το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τέσσερις γρήγορους πόντους και μείωσαν στους τρεις πόντους. Η Ζαλγκίρις, μπήκε πιο αποφασισμένη και με καλάθι του Σμιτς, ο οποίος έφτασε τους 9 πόντους, κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ, με 42-41. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Γουίμς να φτάνει τους 15 πόντους και να… βγαίνει μπροστά για λογαριασμό των Ιταλών. Το τέλος του τρίτου 10λεπτου, βρήκε τις δύο ομάδες σε… απόλυτη ισορροπία, με το σκορ στο 52-52.

Το τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν μία… ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά πέντε πόντων, αλλά οι παίκτες της Ζαλγκίρις, κατάφεραν να την καλύψουν και στο 3ο λεπτό, το σκορ ήταν στο 59-58, υπέρ της Βίρτους. Οι Ιταλοί με ένα μικρό σερί τεσσάρων πόντων, πήρε μία διαφορά ασφαλείας με 63-58. Στα 42 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Ζαλγκίρις, μείωσε στον πόντο με τον Κίναν και το παιχνίδι πήγε σε ένα εντελώς αμφίρροπο φινάλε. Οι Λιθουανοί δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα και τελικά πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.