Επέστρεψε στον… θρόνο του BCL η Τενερίφη

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα επικράτησε με 98-87 στον τελικό του θεσμού και αναδείχθηκε «Βασίλισσα» έπειτα από πέντε χρόνια.

Η Τενερίφη αποτελεί την μεγάλη νικήτρια του τελικού στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς κατέκτησε τον τίτλο για δεύτερη φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά την παρθενική της κατάκτηση το 2017 (63-59 κόντρα στη Μπαντιρμά).

Η εξέλιξη του τελικού ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένη έως το ημίχρονο. Η Τενερίφη διατηρούσε ανά διαστήματα μικρό προβάδισμα, ωστόσο η Μανρέσα παρέμενε κοντά στο σκορ και διεκδικούσε επί ίσοις όροις τον τίτλο. Το μεγάλο «ξέσπασμα» για την ομάδα του Τσους Βιντορέτα έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο αποτέλεσε και την καλύτερη περίοδο για την επίθεση του συλλόγου, συγκεντρώνοντας συνολικά 33 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μανρέσα προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, ωστόσο δίχως αποτέλεσμα και η Τενερίφη αναδείχθηκε νικήτρια.

Οι Σάσου Σαλίν και Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν πρωταγωνιστές για τους νικητές, καθώς μέτρησαν 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος γκαρντ ήταν καθοριστικός και στο δημιουργικό κομμάτι, μοιράζοντας 14 ασίστ. Απ’ την άλλη, ο Μονέκε έκανε σπουδαία εμφάνιση, συγκεντρώνοντας 24 πόντους, ωστόσο δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 25-27, 49-50, 67-82, 87-98.