Επέστρεψε στις νίκες η Μακάμπι

Η “ομάδα του λαού” εκμεταλλεύτηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι την δύναμη της έδρας της, επικρατώντας της αξιόμαχης Άλμπα Βερολίνου με 87-74

Tρομακτική ήταν η Μακάμπι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, 15-4 με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας συνέχισε να είναι εξαιρετική και με buzzer beater του Νταρούν Χίλιαρντ έκλεισε την περίοδο στο συν 15, 25-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα Βερολίνου με μπροστάρη τον Σμιθ κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφιο την διαφορά, 32-23. Οι Γερμανοί μείωσαν μέχρι και τους 7, 35-28 με τρίποντο του Προσκίντα, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ-φάουλ του Μπόλντγουιν για το 38-28 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι μπήκε η Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μπόλντγουιν πήγαν την διαφορά στους 14, 50-36 στο 24′. Ο Λο με 4 συνεχόμενους πόντους έριξε και πάλι την διαφορά στους 11, 58-47 στο 28′. Ο Μπόλντγουιν έκανε… παππάδες και η ομάδα από το Τελ Αβίβ έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 13, 63-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Άλμπα δεν το έβαλε κάτω. Παρόλο που ήταν πίσω με διψήφιες διαφορές, έβγαζε πάθος και με τρίποντο του Σνάιντερ έκανε το 74-65 στο 36′. Ωστόσο και πάλι ο Μπόλντγουιν, με 2 βολές έδωσε την λύση για το 76-65, με τον Αμερικανό να έχει σε εκείνο το σημείο 31 πόντους. Ο Σνάιντερ ξανά από την περίμετρο έκανε το 76-68. Η ομάδα του Κάτας, διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και πήρε τελικά τη νίκη με 87-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 38-28, 63-50, 87-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν , Μπόλντγουιν 33 (8/13 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μάρτιν 8 (1/6 τρίποντα) , Μένκο 8 (2/2 τρίποντα), Σόρκιν 3 (1), Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Κοέν 2 , Νίμπο 2 (13 ριμπάουντ), Ζιβ 6, Κόλσον 11 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο4 (6 ασίστ) , Πρόσιντα 12 (2/9 τρίποντα), Σμιθ 12 (2), , Ντίλοου 4, Βέτζελ 2, Μάτισεκ, Ολίντι 9 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σνάιντερ 9 (3/5 τρίποντα) , Κουμάτζι 6 , Τίμαν , Σίκμα 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 4 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ζούσμαν 8 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη)

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Εκτός με Ολυμπιακό (27/01)
Άλμπα Βερολίνου: Εντός με Βαλένθια (26/01)