Έπεσε θύμα… βελγικής ανατροπής το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Κανγκερόεζ στο κλειστό του Χολαργού για την τέταρτη αγωνιστική του γυναικείου EuroCup, χάνοντας στο νήμα (84-80), αφού είχε το ματς υπό τον έλεγχό του αλλά επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν την ύστατη στιγμή.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι, ελέγχοντας την διαφορά στους εννέα πόντους, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει αυτή την προσπάθεια μέχρι το τέλος, με την βελγική ομάδα να αντιδρά και να κάνει την ανατροπή. Έτσι, ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε στην δεύτερη ήττα του, στον πέμπτο όμιλο.

Αν και η Κάθριν Ρις ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (2-0, 8:57 να απομένουν), οι “πράσινες” βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους, σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με 19-9. Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου και η Τζάσμιν Τζόουνς ήταν οι κάτοχοι της επιθετικής μπαγκέτας, ελέγχοντας την διαφορά μέχρι το άκουσμα της κόρνας για την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία έληξε με σκορ 29-20. Το ίδιο… βιολί συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Κόρτνεϊ Ρέιντζ και την Πηνελόπη Παυλοπούλου να γίνονται πιο παραγωγικές και να μπαίνουν και εκείνες στο παιχνίδι του ελέγχου, με το δεύτερο μισό να ολοκληρώνεται στο 50-41.

Με την Ελίνα Ααρνισάλο, η Κανγκερόεζ μείωσε την διαφορά, με την ψαλίδα να “κλείνει” στους 7 πόντους, με το σκορ τρίτης περιόδου να είναι στο 69-62. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Χελίν Νόουελερς ήταν εκείνη που ανέλαβε να γυρίσει το ματς, κάνοντας το 78-76, απέχοντας δύο πόντους από την ισοφάριση. Με εύστοχη βολή της Ααρνισάλο, το σκορ έγινε 78-77, αλλά στην γραμμή της “φιλανθρωπίας” πήγε και η Τζόουνς, κάνοντας το 80-77, με 3:35 να απομένουν, αλλά η Κιμπέντι απάντησε για τις φιλοξενούμενες και έφερε την διαφορά… στον πόντο! Η ίδια έκανε το 81-80 και η Ρις το 83-80, με 1:34 να απομένουν. Τζόουνς και Ρέιντζ είχαν την ευκαιρία να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά δεν στάθηκαν εύστοχες και δέχθηκαν βολή από την Ααρνισάλο, η οποία έκανε το 84-80 και έτσι έληξε η αναμέτρηση.

Η MVP: Η Κάθριν Ρις πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ εμφάνιση, σκοράροντας 21 πόντους, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ και μοιράζοντας 1 ασίστ.

Η πολυτιμότερη από τους χαμένους: Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου ήταν εκείνη που στάθηκε καλύτερα από τις άλλες, με 18 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84.

Μπορείτε να δείτε την βαθμολογία και το πρόγραμμα του γυναικείου EuroCup ΕΔΩ.//ΓΚ