Έπεσε μαχόμενος…

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε για ένα ημίχρονο στη Βαρκελώνη, ωστόσο… άργησε ξανά να μπει στο ματς και “λύγισε” από την Μπαρτσελόνα χάνοντας με 74-68 για την 14η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” έπεσαν στο 6-8, όντες πλέον μια νίκη μακριά από την πρώτη οκτάδα. Παράλληλα, οι Καταλανοί ανέβηκαν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 10-4, ισοβαθμώντας πλέον με τη Φενερμπαχτσέ. Κορυφαίος για το “τριφύλλι” ήταν για άλλη μια φορά ο Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά… ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν το χειρότερο δυνατό. Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο +12 (16-4) πριν το πεντάλεπτο, ο Νίκολα Μίροτιτς πέταγε… φωτιές από 6.75μ. (3/3) και η “πράσινη” επίθεση ήταν άφαντη. Οι “μπλαουγκράνα” έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, έχοντας 8/10 τρίποντα στα πρώτα δέκα λεπτά. Αυτό το στοιχείο οδήγησε στο 28-12 της πρώτης περιόδου. Ο Νίκολας Λαπροβίτολα ήταν επίσης εξαιρετικός, όντας επίσης πολύ εύστοχος στα σουτ τριών πόντων (3/5 στο ημίχρονο). Για το “τριφύλλι”, ο μόνος που ξεχώριζε ήταν ο Ματέους Πονίτκα, κυρίως λόγω των βολών αλλά και των κλεψιμάτων του. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν μπορούσαν εκμεταλλευτούν τις απουσίες των αντιπάλων στη θέση “5”, ενώ επίσης οδηγούνταν συνεχώς σε λάθη (οκτώ για έξι ασίστ στα πρώτα 20′). Ο ρυθμός των γηπεδούχων πάντως έπεσε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 43-30.

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις μπήκε… ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας γρήγορα οκτώ πόντους κόντρα στον Γιάν Βέσελι. Ωστόσο κανένας συμπαίκτης του δεν ακολούθησε στον ίδιο ρυθμό, ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν… αντί η διαφορά να μειωθεί, εν τέλει να αυξηθεί (55-41) στο 25′. Ο Παναθηναϊκός έκανε φιλότιμη προσπάθεια στην επίθεση, αλλά συνέχεια προδιδόταν από την κακή άμυνά του και τα αμαρκάριστα σουτ που έδινε. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την “Μπάρτσα” στο +11 (62-51). Ο Ντουέιν Μπέικον… ανέβηκε βρίσκοντας κάποιους πόντους, κυρίως από τη γραμμή των βολών, στην απέλπιδα προσπάθεια της ελληνικής ομάδας. Ο Αμερικανός, ακριβώς όπως στο ματς με τη Βαλένθια, έμοιαζε να… αφυπνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο. Δια χειρός Μπέικον η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (67-61) με 5 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Ο Λευτέρης Μαντζούκας μπήκε στο παρκέ με αποστολή να περιορίσει τον Μίροτιτς, κάτι που ως ένα βαθμό έκανε, ενώ στο μεσοδιάστημα πέτυχε και ένα μεγάλο τρίποντο για το 69-64.

Με κάτι περισσότερο από τέσσερα λεπτά στο ρολόι, το ματς ήταν κάτι παραπάνω από… ανοιχτό, με το “τριφύλλι” να έχει επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Μπέικον και Πονίτκα με δύο πολύ δύσκολες προσπάθειες κατέβασαν τη διαφορά… στον πόντο (69-68). Στο τελευταίο δίλεπτο ωστόσο η “πράσινη” επίθεση… κόλλησε και ο Γιοκουμπάιτις κατάφερε να στείλει την ομάδα του στο +4 με νέο αμαρκάριστο τρίποντο (72-68). Οι Καταλανοί έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία, διαχειρίστηκαν την κατάσταση και κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με 74-68, περιορίζοντας τον Παναθηναϊκό επιθετικά και βρίσκοντας κρίσιμα καλάθια με τον Βέσελι στο φινάλε.

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάν Βέσελι με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 26 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα.//

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (1) , Βέσελι 15 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάλινιτς 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Λαπροβίτολα 9 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χίγκινς 3 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπι , Κούριτς , Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 14 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Νάτζι 2

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 4 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 3 (0/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα , 3 ριμπαόυντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Παπαγιάννης 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 19 (5/12 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ) , Πονίτκα 9 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκουντάιτις 10 (3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)