Έπεσε… μαχόμενη! (video)

Η Εθνική Εφήβων δεν κατάφερε να επιβληθεί επί της Γερμανίας, γνώρισε την ήττα με 78-70 και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του EuroBasket U18.

Tην ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο έχασε η “γαλανόλευκη”, η οποία αποκλείστηκε από τη φάση των “8” κόντρα στη Γερμανία. Οι τραυματισμοί και το σαφές προβάδισμα των “πάντσερ” στο ύψος, έφερε την ήττα με 78-70 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο EuroBasket U18 που διεξάγεται στην πόλη Νις της Σερβίας. Οι Γερμανοί περιμένουν πλέον τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά, ο οποίος θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ανάμεσα στο Ισραήλ και στη Σερβία.

Για το σύνολο του κόουτς Ζιάγκου ξεχώρισαν σήμερα ο Νεοκλής Αβδάλας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 4 ασίστ, ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν και οι Λιοτόπουλος και Σπρίντζιος.

Καλά ήταν τα πρώτα λεπτά της Εθνικής στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τη Γερμανία να είναι μπροστά με 6-5. Στα 6′,44” η Ελλάδα στάθηκε για ακόμη μια φορά άτυχη, καθώς τραυματίστηκε ο Αλέξης Καμπερίδης. Ο Βαγγελης Ζιάγκος βλέπει για δεύτερο σερί ματς παίκτη του να αποχωρεί ως τραυματίας. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τις δύο ομάδες στο 18-17 και τη Γερμανία μπροστά. Με 4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/4 βολές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική.

Με ένα επιμέρους 9-9 ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο η “γαλανόλευκη” παίρνοντας προβάδισμα με 18-26. Τα “πάντσερ” απάντησαν άμεσα με ένα 7-0 και μείωσαν ξανά στον πόντο για το 25-26. Οι δυο ομάδες συνέχισαν κοντά, με την Εθνική να ξεφεύγει ελάχιστα για το 27-30 και τους Γερμανούς να μαζεύουν ξανά και να περνούν μπροστά με ένα επιμέρους 6-0 για το σκορ ημιχρόνου που ήταν το 38-34.

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα της ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου στην τρίτη περίοδο, η οποία δέχτηκε τρία σερί δίποντα και από το… πουθενά βρέθηκε στο -10. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε μερικές λύσεις δια χειρός Λιοτόπουλου, όμως η Γερμανία είχε συνεχώς το “πάνω χέρι” στο ματς. Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, ο Σαμοντούροφ πρωταγωνίστησε και στις δυο μεριές του γηπέδου και έτσι η Εθνική έφερε το ματς στους 6 πόντους (58-52) για την ολοκλήρωση της περιόδου.

Η “γαλανόλευκη” μπήκε με την ίδια διάθεση αμυντικά και στην τελευταία περίοδο, φέρνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (60-56, 32′) με ενέργεια του Λιοτόπουλου. Οι Γερμανοί τότε αντέδρασαν, κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και με προσπάθειες του Γιόχαν Γκρίνλο, η διαφορά αυξήθηκε στο +8 (65-57, 33′). Το σύνολο του κόουτς Ζιάγκου με ενέργεια του Αμποσί έφερε το ματς στους 6 πόντους (76-70, 39′), όμως χωρίς αποτέλεσμα, καθώς η Γερμανία πήρε τη νίκη με 78-70, όπως και την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-24, 58-52, 78-70

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χελντ): Άντερσον 22 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές), Φάλκενταλ 7 (1), Γκρέι 2, Γκρούνλοχ 13 (5/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χαρτσένκοφ 27 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντέφτι, Εντίγκιν, Καγίλ 5 (1), Κρούπνικας, Στάινμπαχ, Τρέτιν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Ζιάγκος): Αμπόση 6 (5 ριμπάουντ), Αβδάλας 17 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ), Κομνιανίδης, Λιοτόπουλος 13 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σαμοντούροβ 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Χιτικούδης, Καμπερίδης, Μαραγκουδάκης 4, Παρασκευόπουλος, Σπρίτζιος 10 (1), Βασιλαντωνάκης 4.//Γ.