Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε η Εφές

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν έδειξε σταθερότητα στην απόδοση της κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και το… πλήρωσε. Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 89-81 στο “Σινάν Ερντέμ” και επέστρεψε στις νίκες.

Οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 8-12 και διατηρούν τις ελπίδες τους για είσοδο στα πλέι οφ της Euroleague, ενώ οι “back to back” πρωταθλητές Ευρώπης βρίσκονται στο 10-10 και παραμένουν μακριά από τον καλό τους εαυτό στη διοργάνωση.

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν, αιφνιδιάζοντας την Εφές (8-7, 3′). Οι Τούρκοι ανέβασαν… στροφές και με την επιστροφή του Βασίλιε Μίτσιτς στο παρκέ, ο οποίος είχε γίνει αλλαγή λόγω μικροτραυματισμού, πέρασαν μπροστά (17-13, 7′). Ωστόσο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν πτοήθηκε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 24-21 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν (26-26, 13′). Ο “ζεστός” Ελάιζα Μπράιαντ έβαλε την Εφές σε θέση… ισχύος μετά από αρκετά λεπτά (33-31, 17′). Η Μπάγερν παρουσίασε κακό πρόσωπο στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, χάνοντας αρκετά σουτ και οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-36.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν, γρήγορα, προβάδισμα οκτώ πόντων (46-38, 23′). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν… αέρα 15 πόντων (59-44, 27′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν τη διαφορά στους πέντε λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (64-59).

Η Εφές διατηρούσε το προβάδισμα και ο Μπομπουά ανέβασε τη διαφορά στους επτά (61-54, 33′). Οι Βαυαροί… αρνούνταν να πεθάνουν και το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι (77-77, 36′). Η Μπάγερν Μονάχου, όχι μόνο επέστρεψε, αλλά κατάφερε να πάρει και τη νίκη στην έδρα των Τούρκων με 89-81, όντας ιδιαίτερα εύστοχη στα τρίποντα όταν η μπάλα “έκαιγε”.//

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 40-36, 64-59, 81-89

AΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8, Μπομπουά 8, Σίνγκλετον 6, Μπράιαντ 13, Κλάιμπερν 4, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 11, Μίτσιτς 15, Εμπαγιέ 8, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 2

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 7, Γουόλντεν 4, Γουίνστον 14, Γκιφάι 11, Χάντερ 18, Μπόνγκα 4, Γιάραμαζ 10, Τσίπσερ, Βίμπεργκ, Χάρις 2, Ρούμπιτ 14, Γκιγιέσπι 5

Αναντολού Εφές: Εκτός με Μπασκόνια (27/01)
Μπάγερν Μονάχου: Εντός με Βίρτους Μπολόνια (27/01)