Ένας ΛεΜπρόν δεν ήταν αρκετός…

Επιστροφή στα αρνητικά σερί για τους Λος Άντζελες Λέικερς, οι οποίοι ηττήθηκαν με 134-130 από τους Σαρλότ Χόρνετς στην “πόλη των αγγέλων” χάρη σε μία… αυτοκτονία στο φινάλε.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε… τα πάντα για άλλη μια φορά, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι “λιμνάνθρωποι” έχουν πλέον ρεκόρ 13-19, όντες τρεις θέσεις πάνω από τον πάτο της βαθμολογίας της Δύσης. Η ομάδα της Σαρλότ… ανέβηκε στο 9-24, όντας 14η στην Ανατολή. Ο “βασιλιάς” πέτυχε 34 πόντους, ενώ μοίρασε 8 ασίστ και κατέβασε 2 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για τους παίκτες του Ντάρβιν Χαμ, οι οποίοι πήραν κάποιες καλές διαφορές νωρίς στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση πριν το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με… ισοπαλία (67-67). Με τους Ουάσινγκτον, Μπολ και Ροζίερ να ξεχωρίζουν, η διαφορά “μεγάλωσε” στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, χάρη στη δύναμη της έδρας και τη φοβερή τέταρτη περίοδο του ΛεΜπρόν, οι Λέικερς επανήλθαν και ισοφάρισαν με 41 δευτερόλεπτα στο ρολόι.

Σε εκείνο το σημείο, ο – εξαιρετικός – Όστιν Ριβς έκλεψε τη μπάλα, οι συμπαίκτες του βγήκαν σε αιφνιδιασμό τεσσάρων εναντίον ενός αλλά… αστόχησαν. Στη συνέχεια, ο Χέιγουορντ πέτυχε ένα δίποντο με έξι δευτερόλεπτα να απομένουν, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.//

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 67-67, 87-97, 130-134