Ένα βράδυ που θέλει να ξεχάσει

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο πρώτο αγώνα των προκριματικών του Basketball Champions League, από την Τόφας με το βαρύ 95-63 και πλέον είναι αναγκασμένος να παίξει την πρόκριση του για την ισοφάριση της σειράς μέσα στην Τουρκία αν θέλει να έχει ελπίδες πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την Τόφας στο πρώτο αγώνα των play off του Baskeball Champions League, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να έχουν στόχο να κρατήσουν την έδρα τους σε αυτή τη δύσκολη φάση της διοργάνωσης. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι παίκτες της Τόφας ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση κάνοντας ένα γρήγορο σερί 7-0 βάζοντας δύσκολη αποστολή στους γηπεδούχους από την αρχή. Η απάντηση ήταν άμεση με ένα τρίποντο του Χάρισον και στην συνέχεια το καλάθι από το κάρφωμα του ΜακΝίς για να μειώσουν σε 7-5. Οι παίκτες του Ενέ είχαν μπει πιο ζεστοί στον αγώνα δημιουργώντας τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να δημιουργήσουν τους χώρους για να σκοράρουν, κλείνοντας την περίοδο με 15 πόντους προβάδισμα (27-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν είχαν ρυθμό, καθώς στη πρώτη επίθεση της Τόφας, έχασαν τρία συνεχόμενα ριμπάουντ, με τους Τούρκους να έχουν βρει τον Ντένμον σε τρομερή κατάσταση ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 40-16. Ο “δικέφαλος του βορρά” είχε τρομερά παράπονα από την διαιτησία, καθώς σε πολλές περιπτώσεις οι διαιτητική τριάδα απέβαλε τον Φώτη Τακιανό με δυο τεχνικές ποινές, ενώ δεν μέτρησε καθαρό καλάθι για τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα το ταμπλό και ύστερα να γίνεται η τάπα από τον Χόμσλεϊ. Η Τόφας έφτιαξε μια τεράστια διαφορά για τα δεδομένα της αναμέτρησης με το σκορ να εκτοξεύεται ακόμα και στους 30 πόντους αλλά με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 53-26.

Στη τρίτη περίοδο με την απουσία του Φώτη Τακιανού, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κατεβάσει την διαφορά με τους Τούρκους να την ανεβάζουν στην μέγιστη τιμή της ακόμα και στους 36 πόντους. Η Τόφας ήταν κυρίαρχη και στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Ενέ να μην έχουν καμία διάθεση να αφήσουν το παιχνίδι να εξελίσσεται σε φυσιολογικό ρυθμό. Το σκορ της τρίτης περιόδου έκλεισε με μια ακόμα τεράστια διαφορά κατά του ΠΑΟΚ, με του Τούρκους να έχουν ξεκάθαρα τα κλειδιά της νίκης (77-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έριξαν το ρυθμό τους, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να κατεβάζουν την διαφορά 40 πόντους, με τους Τούρκους να κάνουν ότι είναι δυνατόν για να κρατήσουν τα προσχήματα. Το παιχνίδι έγινε αρκετά “physical” με τους παίκτες της Τουρκικής ομάδας να έχουν χαλαρώσει πηγαίνοντας σε πολλές προσωπικές μονομαχίες με αυτούς του “δικεφάλου του βορρά“. Το τελικό 95-63 δεν αφήνει πολλά περιθώρια στον ΠΑΟΚ, καθώς είναι αναγκασμένος να διεκδικήσει την παραμονή του στο BCL με μοναδικό στόχο την νίκη μέσα στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-53, 42-77, 63-95

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Άλστον 5, Μπελιάουσκας 13, Γκίλμορ, Μαργαρίτης 8, Τσιακμάς 2, Αρσενόπουλος 3, Φρίντρικσον 4, Χάρισον 16, ΜακΝις 10, Σχίζας 2, Σκουλαριώτης.

ΤΟΦΑΣ ΜΠΟΥΡΣΑ (Ορχούν Ενέ): Τσενγκίζ, Χόουμσλεϊ 9, Κουρτουλντούμ, Σάκιτς 11, Γουίλεϊ 12, Ακνταμάρ 2, Ντένμον 21, Γκετσίμ, Μαγιέ 8, Ο’ Μπράιεν 15, Τούνα, Γουίνστον 17.//ΓΡ.