Ένα βήμα πριν τη “στέψη” οι Ουόριορς

Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ κυριάρχησε στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς των τελικών απέναντι στους Μπόστον Σέλτικς, επικρατώντας με 104-94 και έτσι πήραν το προβάδισμα με 3-2 και είναι μια “ανάσα” από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Παρά την αστοχία του Στεφ Κάρι, οι “Πολεμιστές” του Στιβ Κερ βρήκαν τις λύσεις να εξουδετερώσουν τους Σέλτικς και να πάρουν το προβάδισμα στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ. Οι “Κέλτες” δεν κατάφεραν να βελτιώσουν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης την κακή τους επιθετική λειτουργία, με τον Τζέισον Τέιτουμ να καθυστερεί να βρει ρυθμό στο ματς. Πλέον, οι Ουόριορς απέχουν μια νίκη από το 4ο πρωτάθλημά τους σε 7 χρόνια και η ομάδα της Βοστώνης βρίσκεται με την “πλάτη στον τοίχο”, καθώς θέλει δυο νίκες για να ανατρέψει το σκορ και να “κρεμάσει’ το 18ο “banner”.

Το έκτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής 17 Ιουνίου (04:00) στο “TD Garden”. Εάν χρειαστεί, το έβδομο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των φετινών τελικών θα γίνει Δευτέρα 20 Ιουνίου στις 03:00 τα ξημερώματα.

Οι Ουόριορς άρχισαν δυναμικά την αναμέτρηση με πρωτεργάτες τους τον Άντριου Ουίγκινς και τον Ντρέιμοντ Γκριν στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Σύντομα μάλιστα μετά από ένα δίποντο του Κλέι Τόμσον ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (14-4). Παρά την εξαιρετική εκκίνηση των γηπεδούχων, οι Σέλτικς βρήκαν κάποιες λύσεις στην επίθεσή τους μέσω των Τέιτουμ και Μπράουν “ψαλιδίζοντας” λίγο τη διαφορά. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ουίγκινς να ευστοχεί σε ελεύθερη βολή και να δίνει “αέρα” 11 πόντων (27-16) στους “Πολεμιστές”.

Η καλή παρουσία του Μάρκους Σμαρτ στην επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έφερε σκορ και “άνοιξε διαδρόμους” για την ομάδα του Ουντόκα. Ο Ουίλιαμς στο 15′ με ένα λέι απ κατάφερε να μειώσει και πάλι τη διαφορά στους 6 πόντους (32-26). Το επιθετικό “κρεσέντο” του Ουίγκινς συνεχίστηκε και έτσι η ομάδα του Στιβ Κερ είχε συνεχώς το “πάνω χέρι” στο ματς. Ο Στεφ Κάρι λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους βρήκε αγωνιστικό ρυθμό και επέστρεψε τη διαφορά σε “διψήφια μεγέθη”. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +12 για τους Ουόριορς (51-39).

Οι “Κέλτες” άρχισαν “ζεστά” την τρίτη περίοδο και “έτρεξαν” ένα 10-0 σερί (51-49) με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν. Ο Τόμσον δήλωσε “παρών’ σε εκείνο το σημείο, ωστόσο η αμυντική λειτουργία της ομάδας από τη Βοστώνη δεν του επέτρεψε να αυξήσει τη διαφορά. Λίγο αργότερα, στο 27′, ο Σμαρτ με ένα δίποντο κατάφερε να ισοφαρίσει (55-55) για πρώτη φορά στο ματς. Στην επόμενη φάση μάλιστα, ο Χόρφορντ έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Η διαφορά δεν ξεπέρασε τους τέσσερις πόντους για τους φιλοξενούμενους και λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δωδεκάλεπτου, οι “Πολεμιστές” εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αδράνεια των αντιπάλων τους. Ο Πουλ στο 35′ αρχικά μείωσε στον πόντο (71-70) με σουτ τριών πόντων και αμέσως μετά ο Πέιτον έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο Γκόλντεν Στέιτ. Το φινάλε της τρίτης περιόδου σημαδεύτηκε από το απίθανο “buzzer beater” που πέτυχε ο Τζόρνταν Πουλ από τα 10 μέτρα, το οποίο μάλιστα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 75-74.

Η “αφλογιστία” του Τέιτουμ και το 10-0 σερί των Ουόριορς στην αρχή της τέταρτης περιόδου έδειξαν τη διάθεση των γηπεδούχων και το γεγονός πως δεν αστειεύονται. Ο Ουίγκινς διαρκώς δημιουργούσε “ρήγματα” στην άμυνα των Σέλτικς και στη συνέχεια ο Κάρι ανέλαβε ρόλο “πασέρ”. Περίπου δυο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ο Ουίγκινς με ένα εξαιρετικό κάρφωμα “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 15 πόντους (99-84) και πλέον οι “Πολεμιστές” είχαν εύκολο έργο. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη με 104-94, παίρνοντας το προβάδισμα με 3-2 στη σειρά των φετινών τελικών του ΝΒΑ.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντριου Ουίγκινς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους έχοντας 12/17 δίποντα, 0/6 τρίποντα και 2/3 ελεύθερες βολές, ενώ παράλληλα έφτασε και στο double-double μαζεύοντας 13 ριμπάουντ σε 42 περίπου λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 51-39, 75-74, 104-94

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 8 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτερ 2, Γουίγκινς 26 (12/17 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κάρι 16 (7/22 σουτ, 0/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Τόμπσον 21 (5/11 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Τοσκάνο-Άντερσον, Λούνι 2, Λι, Πέιτον 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πουλ 14 (3), Μούντι

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 27 (5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 10 (8 ριμπάουντ), Σμαρτ 20 (3), Μπράουν 18 (5/18 σουτ, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γ. Γου΄λιαμς 3, Κορνέ 3 (1), Μόργκαν, Χάουζερ, Νέσμιθ 3, Γουάιτ 1, Πρίτσαρντ, Στάουσκας.