Ένα βήμα πιο κοντά στην πεντάδα του κόσμου η Λετονία

Το εξαιρετικό σύνολο του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να “λυγίσει” και την Ιταλία στους αγώνες κατάταξης με… φόντο την πέμπτη θέση, επικρατώντας με 87-82.

Με μεγάλο της πρωταγωνιστή τον Αντρέις Γκατζούλις, ο οποίος “σταμάτησε” στους 28 πόντους, η Εθνική ομάδα της Λετονίας επιβλήθηκε στο τέλος με 87-82 επί της Ιταλίας και συνεχίζει να διεκδικεί την 5η θέση του φετινού MundoBasket.

Η Ιταλία ξεκίνησε πολύ δυναμικά με ένα γρήγορο 5-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Ντατόμε και Πολονάρα, όμως σύντομα η Λετονία έβγαλε αντίδραση, βρίσκοντας σκορ από τους Σκέλε και Ζόρικς. Η “σκουάντρα ατζούρα” συνέχισε να ευστοχεί πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (20-10, 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ποτζέκο να προηγείται με 26-18, καθώς ο Σμιτς ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε σημαντικά.

Το γρήγορο “τέμπο” και τα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας των Λετονών στη δεύτερη περίοδο, έφεραν διαφορετική εικόνα στην αναμέτρηση. Οι Μπέρτανς και Γκραζούλις ηγήθηκαν στο σκοράρισμα, φέρνοντας το ματς σχεδόν στα ίσα (38-37, 18′). Οι Λετονοί με εξαιρετική επιθετική λειτουργία, κατάφεραν να πάρουν τα “ηνία” του αγώνα και “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο στο +4 (42-46) με τον Γκραζούλις να κάνει… ό,τι θέλει την άμυνα των Ιταλών.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Λετονούς να “τρέχουν” ένα 10-2 σερί και και να αποκτούν σύντομα διψήφιες διαφορές (42-52, 22′). Η “σκουάντρα ατζούρα” δεν είχε καλό επιθετικό ρυθμό και έβρισκε λύσεις μόνο μέσω της ρακέτας της από τους Μέλι, Ρίτσι και Πολονάρα. Η ευστοχία των Λετονών συνεχίστηκε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +7 (60-67) για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του κόουτς Ποτζέκο ξεκίνησε την τελευταία περίοδο δίνοντας έμφαση κυρίως στην άμυνά της, φέρνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (62-67, 32′). Οι Λετονοί με πρωταγωνιστή τους τον Γκραζούλις συνέχισαν να έχουν το “πάνω χέρι”, όμως ο Ντατόμε στο τέλος με ένα τρίποντο και ο Μέλι με ένα κάρφωμα, έφεραν τη διαφορά στους 4 πόντους (75-79). Λίγο πριν το φινάλε και ενώ η διαφορά ήταν… στο καλάθι (82-84), ο Γκραζούλις με ένα “μεγάλο” τρίποντο, έδωσε ουσιαστικά το “ροζ φύλλο” αγώνα στην ομάδα του Μπάνκι. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 87-82 υπέρ των Λετονών, που βρίσκονται μία νίκη μακριά από κορυφαία θέση στην ιστορία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-46, 60-67, 82-87

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Ντατόμε 20 (4/7 τρίποντα), Ντιουφ 1, Μέλι 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Παγιόλα 5 (1), Πολονάρα 4, Πρότσιντα 8 (1), Ρίτσι 8 (1), Σεβερίνι, Σπανιόλο 4, Σπίσου 10 (3/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόνουτ 11

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπάνκι): Μπέρτανς 9 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρατζούλις 28 (9/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρ. Κούρουτς 4, Α. Κούρουτς 9 (3/4 τρίποντα), Σκέλε 12 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Σμιτς 6 (2), Στράουτινς 7 (1), Ζάγκαρς 10 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ζόρικς 2.//Γ.