Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Κολοσσό (video)

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε με 88-68 του Απόλλωνα Πάτρας στο “Κλειστό Γυμναστήριο Καλλιθέας”, χάρη στην εξαιρετική εικόνα που παρουσίασε στο παρκέ, στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Πλέον, ο Κολοσσός είναι ναι μεν στην 8η θέση με ρεκόρ 9-9, αλλά έχει τον ίδιο αριθμό νικών με τον Άρη. Από την άλλη, οι Πατρινοί έχουν 4-15 και θα συνεχίσουν να παλεύουν για την παραμονή τους στην κατηγορία. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα, με τους Χατζηδάκη και Σμιθ να έχουν αρκετή όρεξη στο επιθετικό κομμάτι. Η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα διψήφια νούμερα, την ώρα που κανένας παίκτης του Απόλλωνα δεν ξεχώριζε. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Ροδίτες στο +9 (24-15). Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα σερί 14-3 για να φτάσουν σε σημείο να προηγηθούν με 29-27. Οι Σίλα και Βερτζ Τζρ. ήταν αυτοί που… κουβάλησαν το σύνολο του Βετούλα σε ένα “εκρηκτικό” εξάλεπτο. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι δύο ομάδες… ισορρόπησαν, πηγαίνοντας στο αποδυτήρια με 40-40.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν… καλύτερα, φτάνοντας στο +4 σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις (46-50, 51-55, 53-57). Ο Μαστρογιαννόπουλος ήταν ο πρωταγωνιστής, φτάνοντας τους 16 πόντους. Οι παίκτες του Παπαθεωδόρου απάντησαν και με ένα επί μέρους 66-57, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +9 (66-57). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με τον Χρυσικόπουλο να… κάνει ότι θέλει και να φτάνει τους 24 πόντους. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και οι Ροδίτες επικράτησαν με 88-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68

Κολοσσός: Εκτός έδρας με Περιστέρι (26/03).
Απόλλων Πάτρας: Εντός έδρας με Προμηθέα Πάτρας (25/03).//

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 24 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Ντίξον 16 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 17 (7/9 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 7 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Σταρκς, Μορέιρα 1, Γιανγκ 4, Κόφι 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ιορδάνου, Χατζηνικόλας 3 (1)

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 2 (0/7 σουτ), Βερτζ 8 (4/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντέιβις 3 (1/6 σουτ), Μπόγρης 8 (4/5 δίποντα), Μακ 12 (2), Βησσαρίου, Σιλά 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 4, Καράμπελας 2, Καλχούν, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα)