Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό (Highlights)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σχετική άνεση (78-68) του Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ, με τον Στέφαν Γιόβιτς να επιστρέφει στη δράση και τον Πέιτον Σίβα να κάνει το ντεμπούτο του.

Το «τριφύλλι» είχε σχετικά εύκολο έργο σήμερα κόντρα στον Απόλλωνα, επικρατώντας με 78-68 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Μπάσκετ Λιγκ.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι πρωταθλητές Ελλάδος μπορεί να μην είχαν στη διάθεσή τους τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ωστόσο στην αποστολή τους γύρισε μετά από 75 ημέρες ο Στέφαν Γιόβιτς, ενώ παράλληλα ο Πέιτον Σίβα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τους πράσινους, ωστόσο κινήθηκε σε «ρηχά νερά» (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Με αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός ανέβασε το ρεκόρ του στο 21-2 και παραμένουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη μεριά, οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 7-15, ωστόσο έχουν κλειδώσει την παραμονή τους στην κατηγορία μετά την ήττα του Ηρακλή από τον Προμηθέα Πατρών.

Το παιχνίδι άρχισε με μεγάλες «μάχες» και από τις δυο ομάδες. Ο Διαμαντάκος έβαλε μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα με 12-11, ωστόσο σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Μέικον. Οι πράσινοι εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τους Πατρινούς να μειώνουν στους 5 πόντους (27-22) χάρη σε καλάθι του Ντέιβις για την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα μικρό σερί 4-0 και να μειώνουν τη διαφορά στον πόντο. Σε αυτό το σημείο, το «τριφύλλι» και πάλι βρήκε τις λύσεις, πραγματοποιώντας ένα σερί 9-0 με πρωτεργάτες τους Ουάιτ και Παπαγιάννη. Η σωστή επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, τους έδωσε το προβάδισμα των 8 πόντων (44-36) για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ «ζεστά» στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και έφτασαν σύντομα τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη με τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ. Οι πράσινοι με εκπληκτική παρουσία και στις δυο μεριές του γηπέδου, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-8 (70-44) στην τρίτη περίοδο και έθεσαν τα θεμέλια για μια άνετη εντός έδρας νίκη.

Η τελευταία περίοδος είχε διαφορετική εικόνα από τις υπόλοιπες. Ο Απόλλωνας βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεσή του και οι πράσινοι «κόλλησαν». Οι παίκτες του Νίκου Βεττούλα έτρεξαν σύντομα ένα 10-0 σερί (74-54) μειώνοντας αισθητά. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά και σε μονοψήφια νούμερα (77-68) μετά από μια ενέργεια του Μολφέτα. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 78-68 υπέρ του «τριφυλλιού» χάρη σε εύστοχη βολή του Καββαδά.

O MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους νικητές σήμερα ήταν ο Ντάριλ Μέικον, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους έχοντας 1/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μέικον 18 (4), Παπαγιάννης 8, Γουάιτ 16 (3), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1), Σίβα, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5 (1), Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2, Δίπλαρος 14 (4), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (2), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12, Μήτρου-Λονγκ 2.