Ένα δεκάλεπτο ήταν… αρκετό για τον Προμηθέα (video)

Μια καταιγιστική πρώτη περίοδο ήταν αρκετή για τον σύνολο του Ηλία Παπαθεoδώρου, καθώς επικράτησε με 87-75 της Καρδίτσας για την 2η αγωνιστική της Basket League στο “Δ. Τόφαλος”, πανηγυρίζοντας το δεύτερο “ροζ φύλλο” του αγώνα.

Οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο του αγώνα, πετυχαίνοντας ούτε λίγο, ούτε πολύ, συνολικά 37 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά του ματς, κάτι που ήταν αρκετό για να κάνουν το 2Χ2 στο πρωτάθλημα και να επικρατήσουν με 87-75 της Καρδίτσας στο “Δ. Τόφαλος” για την 2η αγωνιστική της Basket League.

O αγώνας

Mε καλή επιθετική κυκλοφορία ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αποκτώντας από πολύ νωρίς διψήφια μεγέθη. Βρίσκοντας λύσεις από την περίμετρο με Κόνιαρη, Χρυσικόπουλο και Κουρουκς. Και με τον Ετσενίκε να “κυριαρχεί” κάτω από την ρακέτα έδωσε μια διαφορά των 12 πόντων (16-4, 4′) για την ομάδα της Πάτρας. Mε τον Λίνο Χρυσικόπουλο να φτάνει γρήγορα τους 10 πόντους, έστειλε το ματς στις παρυφές των 17 πόντων (23-6, 5′). Με τους Θεσσαλούς να ήταν “εκνευριστικά” άστοχοι και τους Πατρινούς να πραγματοποιούσαν ένα ονειρικό δεκάλεπτο σε επίθεση και άμυνα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με το εμφατικό +27 (37-10). Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 5/9 τρίποντα και 7/14 δίποντα.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου άρχισε με ένα 7-0 σερί το δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν προσωρινά στους 20 (37-17, στο 12′). Ωστόσο, οι Πατρινοί συνεχίζοντας να αποτυπώνουν στο παρκέ τις ωραίες συνεργασίες τους, που οδηγούσαν σε εύκολα καλάθια, ξανά έστειλαν το ματς στο +25 (43-18, 16′). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προχωρώντας σε ροτέισιον, έριξε την ταχύτητα της στην επίθεση, ενώ συντηρούσε το μεγάλο της προβάδισμα (48-26) που είχε αποκτήσει από το πρώτο δεκάλεπτο, παρά την βελτίωση σε επίθεση και άμυνα για τους Θεσσαλούς.

Ο Προμηθέας την τρίτη περίοδο ξεκίνησε όπως και στην πρώτη… με επιθετική ορμή. Με τον Χρυσικόπουλο και τον Κόνιαρη να είναι οι παράγοντες της επιθετικής παραγωγής έδωσαν “αέρα” 26 πόντων (58-32, 26′) για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ωστόσο, η ομάδα του Παπανικολόπουλου, βρήκε στο πρόσωπο του Σάιμπερτ μια επιθετική στήριξη και με 8 πόντους μείωσε στους 18 (62-44, 28′). Μάλιστα, οι Θεσσαλοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο στην διαφορά στους 16, (66-50).

O Ρέινολντς σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού, καθώς η Καρδίτσα μείωνε όλο και πιο πολύ, έστειλε την διαφορά στις παρυφές των 19 πόντων (73-54, 32′) για το Προμηθέα. Με το Μπιουκάναν και τον Δίπλαρο, οι Θεσσαλοί προσπαθούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο τέλος του αγώνα και μείωσαν στους 13 (78-65, 36′). Ο Κόνιαρης είχε τις απαντήσεις στα τρίποντα του Καμπερίδη και Δίπλαρου και συντηρούσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (85-71, 39′). Παρά το κρέσεντο του Έλληνα γκαρντ στην 4η περίοδο, άντεξε ο Προμηθέας και πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ετσενίκε 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κούρουτς 8 (2), Χέιλ 8 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 6 (2), Κάουαν 15 (4/8 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλώτας 2, Μπαζίνας 2, Πρέκας, Κόφι 8 (14 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 1

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 9 (4/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 16 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κλάσεν 4 (1/9 σουτ), Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 (1/6 σουτ), ΜακΚάλουμ 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 18 (1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρηστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα)