Εμφατικό “break” της “Βασίλισσας” στη Βαρκελώνη

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα στο πρώτο “el clasico” της σειράς των τελικών της ACB με 88-75 και έκανε το 1-0, σε ένα ματς όμως που σημαδεύτηκε και από τον τραυματισμό του Άντονι Ράντολφ.

Οι Μαδριλένοι έδειξαν από το πρώτο ματς της τελικής φάσης του πρωταθλήματος τα “δόντια” τους πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη μέσα στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” για το 1-0 χωρίς να έχουν μάλιστα στον πάγκο τους τον Πάμπλο Λάσο.

Η “Βασίλισσα” άρχισε δυναμικά στην αναμέτρηση και με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου “έτρεξε” ένα σερί 6-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (13-19) με πρωταγωνιστές τους Άνταμ Χάνγκα και Φαμπιάν Κοζέρ. Στη συνέχεια και λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, η Ρεάλ κατάφερε να ανεβάσει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (15-26). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13 πόντους διαφορά (17-30).

Παρά την προσπάθεια των “Μπλαουγκράνα” χάρη στις ατομικές ενέργειες του Λαπροβίτολα, η “Βασίλισασα” είχε διαρκώς το προβάδισμα υπέρ της. Ο ρυθμός των Μαδριλένων δεν έπεφτε, ωστόσο η ομάδα υπέστη “σοκ” κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, καθώς είδε τον Άντονι Ράντολφ να αποχωρεί τραυματίας ελέω σοβαρού τραυματισμού στο πόδι. Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους δεν κατάφερε να βελτιώσει την αμυντική της λειτουργία μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 18 πόντων (31-49).

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να “ψαλιδίσουν” τη διαφορά στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της τρίτης περιόδου, ωστόσο η αμυντική τους εικόνα παρέμενε το μεγάλο τους πρόβλημα. Το συγκρότημα του απόντα Πάμπλο Λάσο εκμεταλλεύτηκε με τον Πουαριέ τα κενά στη ρακέτα της Μπαρτσελόνα και κατάφερε να “εκτοξεύσει” τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (51-74) για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Με πρωταγωνιστές τους Νικολάς Λαπροβίτολα και Νίκολα Μίροτις, οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις που έφεραν και πάλι το ματς στους 12 πόντους (63-75) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Μάλιστα δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η διαφορά έπεσε μέχρι και στους 10 πόντους (75-85), ωστόσο ένα τρίποντο του Κοζέρ ήταν αυτό που “ξεκόλλησε” τη Ρεάλ από τον επιθετικό “λήθαργο” του τελευταίου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 88-75 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν το “break” στους φετινούς τελικούς της ACB και να προηγηθούν με 1-0 στη σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-30, 31-49, 51-74, 75-88.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Μαρτίνεθ, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 15 (2), Γιοκουμπάιτις 8 (1/4 τρίποντα), Νάτζι, Ντέιβις 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιτς 8 (2/2 τρίποντα), Αμπρίνες, Χίγκινς 4, Κούριτς 12 (2/7 τρίποντα), Μίροτιτς 13 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Καλάθης 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 15 (3/8 τρίποντα), Χάνγκα 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντεκ 18 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταβάρες 7 (6 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 11 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Νούνιεθ 3, Ράντολφ, Φερνάντεθ 4 (1), Αμπάλδε 2, Πουαριέ 7 (3/4 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 5 (1).