Εμφάνιση που γρήγορα θα ξεχαστεί…

Άσχημη τροπή πήρε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην Πόλη, καθώς οι “πράσινοι” δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι γι’ αυτή την αναμέτρηση και η Φενέρμπαχτσε που… μύρισε αίμα, πήρε μία εύκολη νίκη με 83-69 για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Πληγωμένο επιστρέφει από την Κωνσταντινούπολη το “τριφύλλι”, που πραγματοποίησε μία πολύ κακή εμφάνιση και δεν απέφυγε την ήττα από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Γιώργο Παπαγιάννη, στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση απέναντι στην πρώην του ομάδα. Στο 2-1 η Φενέρμπαχτσε, στο 1-2 ο Παναθηναϊκός και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στο τέλος, στρέφοντας πλέον τη προσοχή του στην αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ (20/10, 21:15, ΕΡΑ ΣΠΟΡ).

Συγκεντρωμένα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός σε άμυνα και επίθεση, έχοντας το προβάδισμα με 6-4, έπειτα από τα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Παρασύρθηκε όμως από τον ρυθμό της Φενέρμπαχτσε στη συνέχεια και το πλήρωσε ακριβά. Ο Μότλεϊ κυριάρχησε κοντά στο καλάθι και οι γηπεδούχοι βρήκαν ανοικτά σουτ από την περιφέρεια, εξαιτίας του κακού αμυντικού transition των “πράσινων”. Κάπως έτσι η τουρκική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους 23-3 και ξέφυγε με 27-9 στο φινάλε του δεκαλέπτου, με το “τριφύλλι” να πετυχαίνει μόλις ένα σουτ εντός παιδιάς σε επτά λεπτά.

Όσο το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εύστοχο από τα 6,75μ. ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να πλησιάσει και η Φενέρ έφθασε στο +19 (33-14) με τρίποντο του Παπαγιάννη στο 12′. Το ευχάριστο για την ελληνική ομάδα ήταν ότι ξύπνησε ο Γκάι, ο οποίος πήρε το όπλο του και σημείωσε 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μείωσαν στους δέκα (36-26) στο 17′, αλλά με τρίποντα των Παπαγιάννη και Μπιμπέροβιτς, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +15 (43-28).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, που είχε στην πεντάδα του τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος μπορεί να ήταν ο μόνος που σκόραρε για την ομάδα του στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, ωστόσο δεν μπορούσε να μαρκάρει τον Μότλεϊ. Η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε κάθε αμυντική αδυναμία του “τριφυλλιού” και ο Πιέρ έστειλε τη διαφορά στους 22 (54-32). Ξεχώρισε ο Γκούντουριτς με 6 πόντους και 3 ασίστ στη περίοδο αυτή και ήταν ο κυριότερος λόγος που οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το υπέρ τους 67-45 στο 30′.

Όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους, με την τελευταία περίοδο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα, λόγω της μεγάλης διαφοράς της Φενέρμπαχτσε. Μάλιστα, με πέντε πόντους του Παπαγιάννη έφθασε στη μέγιστη τιμή της που ήταν το +25, με το 72-47 στο 32′. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν αρκετά, ο Παναθηναϊκός ήθελε να μειώσει την απόσταση όσο γινόταν περισσότερο και τα κατάφερε σε έναν βαθμό. Με σερί 11-0 μετέτρεψε το 72-47 σε 72-58 στο 36′, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω από αυτό.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλει 14 (6 ριμπάουντ) , Γουίλμπεκιν 7 (2/9 τρίποντα) , Παπαγιάννης (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη σε 21’05”) , Ντέιβις 7 (1/7 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 6 (2), Πιέρ 4 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκούντουριτς 12 (2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Καλάθης 12 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος σε 29’17”), Μαντάρ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σεστίνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάι 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 4 (1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκραντ 6 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 19 (7/7 δίποντα, 5/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 5 , Ερνανγκόμεθ (6 ριμπάουντ) , Μαντζούκας 6 (2).//ΜΠ.