Έμεινε ζωντανή και πάει για την πρόκριση στα Ιεροσόλυμα!

Η ΑΕΚ μετά από ένα ματς… γεμάτο με ένταση, κατάφερε να επικρατήσει με 94-78 επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ και ισοφάρισε τη σειρά, η οποία θα κριθεί στο Ισραήλ.

Στις 19 Απριλίου και στην “Pais Arena” θα κριθεί η πρόκριση της ΑΕΚ στον τρίτο και τελευταίο αγώνα στη σειρά απέναντι στη Χάποελ για ένα “εισιτήριο” στο Final-4 του ΒCL. Η “Ένωση” παρά το κακό της ξεκίνημα, έπαιξε όμορφο και αποτελεσματικό μπάσκετ με πρωτεργάτες της τους Λεμάρ, Μίτσελ και Μάιλς, “έκαμψε” την αντίσταση των Ισραηλιτών σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την ένταση που είχε, καθώς και τη διακοπή του κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Η Χάποελ ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, “τρέχοντας” ένα 7-0 σερί στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά έχοντας ως πρωταγωνιστές της τον Ράντολφ και τον Μέγερις, όμως η ΑΕΚ απάντησε με ένα εξίσου 7-0 σερί με πρωτεργάτη της τον Λεμάρ. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς… χέρια με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν “στροφές” και με ενέργειες των Κάρινγκτον και Μπράουν, έφτασε στο +7 (14-21, 9′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στον πόντο (20-21) με την “Ένωση” να μειώνει με προσπάθειες από τους Λεμάρ και Φλιώνη.

Το σύνολο του Ηλία Καντζούρη ξεκίνησε… ζεστά τη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάρει σύντομα προβάδισμα με 5 πόντους (31-26, 14′) έχοντας ως κύριους εκφραστές του τον Μίτσελ και τον Φλιώνη, με τον Λεμάρ να δημιουργεί με εξαιρετικό τρόπο παράλληλα. Ο ρυθμός… έπεσε εκατέρωθεν, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αδράνεια της “κιτρινόμαυρης” άμυνας. Το τρίποντο του Οριόλα έφερε διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στους γηπεδούχους (41-30, 18′), με τη “Βασίλισσα” να έχει το “πάνω χέρι” και να πηγαίνει με το +10 (47-37) για την ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο και με ενέργειες από τους Γιάνκοβιτς και Μίτσελ, όμως οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν με τρίποντο του Μάιλς στη συνέχεια να αποκτήσουν ξανά διψήφια νούμερα (54-42, 24′). Η ομάδα του Ηλία Κατζούρη βελτίωσε αισθητά την εικόνα της στην άμυνα και “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +15 (65-50, 27′) με βολές του Μάιλς. Οι Ισραηλίτες προσπάθησαν να απαντήσουν, ωστόσο δεν είχαν την ψυχολογία και έτσι απλώς με κάποιες προσπάθειες από τον Σεγκέφ και τον Κάρινγκτον μείωσαν στους 12 πόντους (70-58) για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ανεβάζοντας σύντομα ξανά τη διαφορά στους 15 πόντος (76-61, 33′) μετά από τρίποντο του Μάιλς. Η Χάποελ βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και με πρωταγωνιστές τους Βένε και Ράντολφ, μείωσε σε μονοψήφια νούμερα (76-67, 35′), όμως τότε η “ένωση”… πάτησε γκάζι. Τα τρίποντα των Λεμάρ και Φλιώνη, όπως και η ενέργεια που έβγαλε ο Μίτσελ, έβαλαν την ομάδα του κόουτς Καντζούρη σε θέση “ισχύος” (88-71, 38′). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι ο “Δικέφαλος” επιβλήθηκε με 94-78, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά σε 1-1 και όλα θα κριθούν στα Ιεροσόλυμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78

O MVP

Ο Μπρίντον Λέμαρ ξεχώρισε για τους “κιτρινόμαυρους”, καθώς τελείωσε το ματς με 24 πόντους μετρώντας 5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/5 βολές.//

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φλιώνης 13 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ), Μάντσεν 5 (1), Μάιλς 13 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Γουίλιαμς 2 (1/6 σουτ), Γιάνκοβιτς 6, Κόνιαρης 9 (1), Λεμάρ 24 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Μίτσελ 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Οριόλα 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 3 (1).

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Αλεξάνταρ Τζίκιτς): Κάρινγκτον 11 (1), Χάνκινς 3, Ράντολφ 28 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές), Βένε 8 (2), Γιάκοβ, Μπλέιζερ, Μπράουν 8 (3/10 σουτ), Κορνέλιους, Μέγερις 9 (2), Σεγκέβ 4, Σμιθ 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 5 λάθη).