Έμεινε ψύχραιμος και κράτησε την δεύτερη θέση

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ελέγξει την διαφορά κόντρα στην Γαλατάσαραϊ, “γνωρίζοντας” την ήττα με τελικό σκορ 85-79. Ωστόσο, η διαφορά είναι μικρότερη από 10 πόντους, πράγμα το οποίο σημαίνει πως οι Θεσσαλονικείς κράτησαν την 2η θέση στον όμιλο, αλλά και το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

ΠΑΟΚ – Γαλατάσαραϊ 79-85

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν είχε εύκολο έργο απόψε και αυτό φάνηκε με την έναρξη της αναμέτρησης στο “Παλατάκι”, αφού στην λήξη της πρώτης περιόδους, οι Θεσσαλονικείς βρισκόντουσαν 8 πόντους πίσω, με σκορ 30-22. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού όμως, ακολούθησαν τις εντολές του και στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσαν στους 5 πόντους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-44.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Ακβάσι Γιεμπόα να κάνει… πράγματα και θαύματα, με αποτέλεσμα η διαφορά να γίνει χαοτική (53-70, 3:59). Ωστόσο, στην λήξη της τρίτης περιόδου, η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες ξεπέρασε τους 20 πόντους, με το φωτεινό πίνακα να αναγράφει 76-64 (+22). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 10 πόντους, με 78-68 (7:41), αλλά η Γαλατά αυξομείωνε την διαφορά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμη και στους 7 πόντους (83-77, 2:08) και με καλάθι του Κένταλ Σμιθ, στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, η διαφορά έπεσε ακόμη και στους 6, με σκορ 85-79, το οποίο ήταν και το τελικό.

Έτσι, ο “Δικέφαλος του Βορρά” κράτησε και την δεύτερη θέση στον όμιλο, αλλά και το πλεονέκτημα έδρας για την πλέι-ιν βάση του Basketball Champions League, στην οποία θα αντιμετωπίσει την Τόφας.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 64-76, 79-85.

Ιγκοκέα – Τορτόνα 74-77

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισοδύναμες στην αναμέτρηση, αφού το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-21, υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, η Τορτόνα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με το μαχαίρι στα… δόντια και άνοιξε την διαφορά, αφού το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 44-36.

Το παιχνίδι έμεινε άκρως ελεγχόμενο από τους φιλοξενούμενους, με την Ιγκοκέα να μένει… πολύ πίσω και στην τρίτη περίοδο, αφού εκείνη “σταμάτησε” στο 66-51. Τι και αν η οικοδέσποινα ομάδα έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, η Τορτόνα μίλησε την ύστατη στιγμή, κράτησε την μικρή διαφορά ασφαλείας και επικράτησε με τελικό σκορ 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-44, 51-66, 74-77.

Τόφας – Μούρθια 75-90

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν όντας καλύτεροι και αυτό φάνηκε στην λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 23-17. Ωστόσο, η Τόφας πλησίασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 48-45.

Με την επιστροφή στο παρκέ, η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες… ξέφυγε, με την Μούρθια να αγγίζει ακόμη και τους +18 στην λήξη της τρίτης περιόδου (74-56). Ο ίδιος ρυθμός παρέμεινε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους, με τελικό σκορ 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 45-48, 56-74, 75-90.

Χαποέλ Ιερουσαλήμ – Μπενφίκα

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι στον ίδιο ρυθμό, πράγμα το οποίο φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ολοκληρώθηκε με σκορ 25-24, υπέρ των Ισραηλινών. Ωστόσο, στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και “έσβησαν” την Μπενφίκα, αφήνοντάς την πίσω με σκορ 52-33.

Μετά την παύση του ημιχρόνου, η απόσταση ήταν ελεγχόμενα στο +20 για την Χαποέλ Ιερουσαλήμ, με το τρίτο δεκάλεπτο να “σταματάει” στο 73-53. Στο ίδιο μοτίβο εκτυλίχθηκε και η τελευταία περίοδος, με τελικό σκορ 97-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-33, 73-33, 97-68.//ΓΚ